Lubomír Ondračka: Smrt a umírání v hinduismu
Zvykli jsme si na to, že smrt a umírání je v naší společnosti vytěsněno kamsi mimo nás. Přitom ve všech kulturách by smrt a vše, co s ní souvisí, měla být nedílnou součástí lidského života a jako taková přijímána i reflektována...
O posledních věcech člověka proběhla před nedávnem řada přednášek pořádaných hospicovým sdružením Cesta domů. Jedním z přednášejících byl také Ing. Lubomír Ondračka, PhD., přední český odborník na hinduismus. Podělí se s námi o to, jak vypadají rituály týkající se smrti a umírání vysokokastovního hinduisty.
Lubomír Ondračka vystudoval nejprve matematické modelování na VŠCHT v Praze, poté indologii se specializací na bengalistiku a religionistiku na FF UK. Postgraduální studium ukončil na universitě v Kalkatě s prací o středověké bengálské literatuře. Pravidelně a dlouhodobě navštěvuje Indii při svých studijních a výzkumných cestách.

Působil jako odborný asistent a zástupce ředitele Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, zde také koordinoval výzkumný záměr MŠMT Základy moderního světa v zrcadle literatury a filosofie. V současné době je asistentem na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK a přednáší i pro Ústav komparatistiky FFUK.
Zvukový záznam pořadu najdete odpoledne v našem archivu.
V zítřejším Vstupte! uslyšíte:
Jakou minulost v sobě skrývá zámek Náměšť nad Oslavou? Čím se do dějin vepsaly rody Žerotínů a Haugwitzů? Jak lze představit náměšťskou hudební tradici? Nejen na tyto otázky odpoví kastelán zámku Náměšť nad Oslavou Mgr. Marek Buš v pořadu Vstupte! s premiérou 29. března v 11 hodin.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.