Lišajové odrazují netopýry svými genitáliemi

4. červenec 2013

Někteří noční motýli se brání netopýrům tím, že pomocí svých pohlavních orgánů vytvářejí ultrazvukové signály. Prokázala to dvojice amerických vědců.

Noční motýli a netopýři koexistují téměř 65 milionů let. Stejně dlouhý je i evoluční závod, v němž se snaží vzájemně přechytračit. Netopýři mají ultrazvuk, u nočních motýlů se vyvinuly citlivé uši, které jej detekují. Nejdále svou obrannou strategii dotáhli motýli z čeledi přástevníkovití (Arctiidae), kteří odrazují netopýry tím, že vydávají ultrazvukové signály podobné těm jejich. Podobnou schopnost nyní Jesse Barber a Akito Kawahara objevili také u tří druhů lišajů (Sphingidae), které žijí Malajsii a nemají české jméno: Cechenena lineosa, Theretra boisduvalii a Theretra nessus.

Tito lišajové reagovali na dotek i na nahrávky ultrazvuku lovících netopýrů tím, že se sami začali ozývat ultrazvukem, který produkovali neobvyklým způsobem – pomocí svých pohlavních orgánů. Samečci tím, že třeli tuhé šupiny na strukturách, pomocí kterých se normálně zachycují na těle samičky, o svůj zadeček. Samičky zase pohybovaly svými genitáliemi tak, aby se jejich šupiny otíraly o zadeček a produkovaly ultrazvuk.

Noční motýl Cechenena lineosa

Účel tohoto chování zatím neznáme, ale nabízí se hned několik možností. Ultrazvuk, který lišajové vydávají, může netopýry odrazovat od útoku – například tím, že jim oznamuje, že kořist je nechutná nebo že se dokáže fyzicky bránit. U lišajů, kteří mají „pichlavé“ končetiny, to není vyloučené. Další možností je, že ultrazvuk vytváří šum, který mate netopýří smysly nebo že funguje jako akustické mimikry.

Zdroj: Biology Letters

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.