Linka důvěry už nestačí. Potřebujeme dětského ombudsmana, tvrdí poslankyně Válková (ANO)
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně ANO Helena Válková navrhne vládě zřízení úřadu dětského ombudsmana. Podle ní se nedaří v Česku zabránit týrání a násilí na dětech, kterého podle statistik v posledních letech přibývá. Česká republika je jednou z posledních zemí Evropy, které dětský ombudsman chybí.
Čtěte také
„Zkušenosti ostatních zemí ukazují, že to je příspěvek k tomu, zajistit lepší ochranu dětí,“ vysvětluje v pořadu Pro a proti vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně ANO Helena Válková.
Podle ní je důležitá dobrá právní úprava a legislativní vymezení i oddělení kompetencí u nového ombudsmana. „Pak vůbec nemůže docházet k průniku různých pravomocí nebo kompetenčním sporům.“
Náš systém děti neustále upozaďuje. Jak si to vysvětlit? Sice nemáme dětského ombudsmana, ale máme pět ministerstev, které se o děti starají: práce a sociálních věcí, spravedlnost, vnitro, školství, zdravotnictví... Dětský ombudsman by měl řešit stížnosti konkrétních občanů na to, co nefunguje, ale i stížnosti dětí... A ne mít jen linku důvěry nebo SOS linku.
Helena Válková
Poslankyně prý připraví návrh, představí ho nejdříve neformálně vládě včetně premiéra. „Začneme i pracovat na přípravě zákona, na kterém by měly participovat dva úřady: ministerstva vnitra a spravedlnosti.“
„V případě, že by se rozhodlo, že nebudeme zřizovat samostatný úřad, ale bude to zástupce veřejného ochránce práv, tak je třeba přesně vymezit, co by tento zástupce měl dělat a je otázka, jestli by neměl být určen i jeho zástupce,“ dodává Helena Válková (ANO).
Potřebujeme výkonné pravomoci
„Každá ochrana dětí je dobrá. Jen je problém, jestli se nám podaří to zařadit do právního řádu tak, aby to bylo smysluplné,“ vyjadřuje své obavy zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.
Připomíná, že už máme veřejného ochránce práv, který má všeobecné kompetence. „Teď zřídíme ombudsmana, který má snad být zástupcem veřejné ochránkyně práv, nebo bude vedle ombudsmana pro dospělé ještě jeden pro děti? A jaké budou jejich vzájemné vztahy?“
Je otázka, jestli potřebujeme ombusdmana, když potřebujeme spíše výkonné pravomoci, které by chránily děti, a ne ombudsmana, který nemá výkonnou pravomoc, ale jen upozorňuje. Pokud bude řešit stížnosti, tak v pořádku, ale je otázka, jestli na to musí být zřízen ombudsman.
Stanislav Křeček
Křeček netvrdí, že by úřad dětského ombudsmana byl zbytečný. „Pokud bude dobře připraven, bude to samostatný úřad a jeho zákonné kompetence budou vymezeny, tak to bude v pořádku. Ale třeba senioři také vyžadují ochranu a nepočítá se se zřízením ombudsmana pro seniory.“
„Žádný rozumný člověk by proti ochraně dětí nemohl nic namítat... Pokud to bude řádně legislativně připraveno,“ shrnuje Stanislav Křeček.
Související
-
Děti z rodin nebereme bezdůvodně, říká zástupkyně norského sociálního úřadu Barnevernet
Lenka Kabrhelová mluví s ředitelkou mezinárodního oddělení Ředitelství pro děti, mládež a rodinu Kristin Ugstat Steinremovou.
-
Zákaz bití dětí může přinést větší problém: rezignaci na výchovu, varuje psycholog Klimeš
Skotsko se připojilo k čím dál početnější skupině zemí, které zakazují rodičům fyzicky trestat své děti. Mělo by tuto praxi zavést i Česko?
-
Ombudsmanka nemá aktuální informace, odmítá kritiku na adresu Klokánků předsedkyně FOD Kupková
Fungování zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc je potřeba opravit. V obsáhlé zprávě to uvádí veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka