Lidé, zvířata a stroje krajině prospěšní i škodící
Národní park Podyjí a jeho okolí patří k druhově nejbohatším chráněným územím v Česku. Na ploše o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních roste třetina všech druhů cévnatých rostlin, které se v celé naší zemi vyskytují.
Velký podíl na tom má člověk a jeho zásah do krajiny. Kdy jsou lidé, zvířata nebo stroje pro krajinu prospěšní? A kdy je lepší nechat raději přírodu dělat si, co chce?
Témata pro Zaostřeno Petra Tichého.
Související
-
Kvíz: Každý z nás vytvoří 50 kilo bioodpadu ročně. Co o něm víte a má vážně smysl ho třídit?
Víte, co je to bioodpad nebo kompost? Co do nich nepatří? A čím jsou užitečné žížaly? Otestujte své znalosti.
-
Poslanec ODS: Ekologii si může dovolit jen bohatá společnost. Aktuální vývoj k tomu ale nesměřuje
Soud vyhověl spolku Klimatická žaloba, že stát dostatečně nesnižuje emise. „V dnešní situaci tvrdit, že Česko dělá málo, je možná i bezohledné,“ říká poslanec Král (ODS).
-
Ekologové jsou znepokojení rekordně nízkými úlovky lososů ve Skotsku
Rybáři lovící lososy vyzývají k okamžitému zavedení nutných opatření na ochranu volně žijících lososů ve Skotsku. Loni byly totiž jejich úlovky historicky nejnižší.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.