Lidé sami sobě ubližují, my zjišťujeme proč. Bolest je symptom, tvrdí experti na bolest Nedělkovi
Jiří a Tomáš Nedělkovi jsou lékaři a své životy zasvětili s malou dávkou zjednodušení rehabilitaci a léčbě příčin bolestí, zejména pohybového ústrojí, bolesti po úrazech a operacích. „Pro mě je rozhodující podívat se pacientovi do očí, je-li tam stres a psychické utrpení. Tím se nám podaří rozfragmentovat příčinu bolesti od psychické po fyzickou,“ vysvětluje Jiří Nedělka s tím, že jeho syn se specializuje na invazivní techniky pomoci pacientům.
„V dnešní době jsou lidé vystresovaní, mají rodinné problémy, trápí je ztráta zaměstnání, to všechno se kumuluje. A neléčit psýché a léčit jenom tělo by bylo málo. Ale samozřejmě máme i techniky, které provozuje Tomáš, ty jsou dělané odborně a bryskně. Tím pádem jsme schopni pokrýt veškeré terapeutické možnosti,“ popisuje výhody svého centra léčebné rehabilitace Jiří Nedělka.
Čtěte také
Centrum v Řepích založil v roce 1993 a cestu si do něj našli i vrcholoví sportovci.
Tomáš Nedělka upozorňuje, že se často setkává se dvěma extrémními postoji pacientů. Ten první se dá shrnout jako „ani se nehnu a ty, doktore, něco dělej, když jsi za to placený“ a druhý je „já se teď uběhám a usportuju k smrti a sám se dám dohromady“.
„Obrovské množství lidí sami sobě ubližují. Ta bolest je symptom, a to často i závažného stavu. Takže kromě toho, že se snažíme odlišit různé druhy bolesti, je na prvním místě extrémně důležité najít ty závažné příčiny bolesti. Ve chvíli, kdy se snažíme dosáhnout na samé dno pacientových obtíží, je zapotřebí probrat všechny faktory, které se na zhoršování zdravotního stavu podílejí,“ vysvětluje Tomáš Nedělka.
Poslechněte si celé Hovory Vlastimila Ježka o zdravém pohybu a bolesti.
Související
-
Stres potřebujeme, abychom mohli být zdraví – i ten „špatný“, říká vědkyně, která ho chce měřit
Výzkumnice Julie Dobrovolná vyvíjí přístroj, který měří fyziologický stres. Kromě astronautů či letců by mohl posloužit také pacientům na ARO nebo na plicních ventilacích.
-
Kvalita dechu má vliv na zdraví a smích je cesta, jak k lepšímu dýchání dospět, radí smícholog
Tělo nepozná, jestli se směje přirozeně, anebo z „donucení“. Tvrdí Petr Fridrich, který uspořádal první Mistrovství smíchu a organizuje nudné konference.
-
Ani cvičení, zdravý životní styl nepomůže, když špatně sedíte, radí ředitelka centra zdravého sezení
„Sama jsem zjistila, že ani cvičení nepomáhá proti nemoci pohybového aparátu. Je potřeba využít vhodný nábytek,“ radí ředitelka Centra zdravého sezení Kateřina Zaydlarová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.