Lidé s Crohnovou chorobou mají „smůlu“, že to na nich není vidět, usuzuje lékař Bortlík

14. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bolest břicha

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, to jsou dvě velmi podobná a vážná onemocnění, kterými v Česku trpí kolem 60 tisíc pacientů. „Liší se v tom, která část trávicí trubice je postižena zánětem. U ulcerózní kolitidy je to pouze tlusté střevo, zatímco u Crohnovy choroby může být zánět i v jiné části včetně tenkého střeva,“ vysvětluje primář Gastroenterologického oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích Martin Bortlík.

V pořadu Hovory upozorňuje, že rozdíly mohou být i v projevech obou nemocí, stejně tak lehce odlišná je zejména chirurgická léčba. 

Martin Bortlík, primář

„Na tyto nemoci se ale zapomíná, pacienti nejsou příliš v povědomí veřejnosti, přitom si to vůbec nezaslouží. Mají tu ,smůlu‘, že to na nich není vidět, přesto mají velmi nelehký životní osud.“

Je to totiž chronické onemocnění často od raného mládí a nemoc je pronásleduje po celý život. Podle primáře Bortlíka je tak nesmírně důležitá včasná diagnostika, ale i tady je problém.

„Crohnova choroba se vyznačuje diskrepancí – tedy tím, v jakém nesouladu jsou projevy onemocnění s tím, jak to ve střevě pacienta vypadá. Zpravidla se cítí podstatně lépe, než jak vypadá jeho střevo. Proto je diagnostika často opožděná a i trošku komplikovanější,“ uzavírá Martin Bortlík.

Jak vypadá léčba onemocnění střev a jak může pomoci aplikace IBD Pod kontrolou, se dozvíte v audiozáznamu pořadu Hovory, které moderuje Vladimír Kroc.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související