Lidé mají na účtech 200 miliard navíc, které nemohli utratit. Ekonomika se rychle oživí, věří ekonom

2. červen 2021

Česká ekonomika v prvních měsících letošního roku klesla o 2,1 procenta a deficit státního rozpočtu má i letos dosáhnout půl bilionu korun. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ale ukazatele nejsou tak negativní, jak se může zdát na první pohled, a ekonomika ožívá rychleji než po finanční krizi před deseti lety.

Na druhé straně varuje před rozvratem veřejných financí, které bude třeba reformovat, jinak totiž hrozí, že už v roce 2025 narazíme na takzvanou dluhovou brzdu, která se aktivuje, když státní dluh dosáhne 55 procent HDP.

Čtěte také

Navrátil současně upozorňuje na dopady covidové krize na vzdělávání: „Odhady CERGE-EI ukazují, že týden zavřené školy sníží budoucí příjmy Čechů o 33 miliard korun. A my jsme měli školy zavřené nejdéle v Evropě.“

Řecký scénář sice Česku podle Navrátila nehrozí, snížení daní je ale třeba vykompenzovat zavedením nových či zrušením některých daňových výhod. Alternativou je zvýšit výkon ekonomiky a z krize se proinvestovat.

„Ale tak, aby investice měly dlouhodobý pozitivní dopad. Nejde o to, abychom teď někam nalili tuny betonu, což jednorázově zvýší HDP. Pokud investice nebudou provázané a nebudou směřovat i do digitalizace a vzdělávání, budou mít relativně malý a krátkodobý dopad,“ podotýká.

Spotřeba potáhne oživení

Za prohlubující deficit státního rozpočtu podle ekonoma mohou i kroky vlády Andreje Babiše (ANO), které přímo nesouvisí s pandemií, například zrušení superhrubé mzdy a daně z převodu nemovitostí nebo zvyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace.

Čtěte také

Ministerstvo financí argumentuje tím, že lidem tak zůstane více peněz, které mohou utratit.

„Lidem v peněženkách zůstalo hodně. Vklady v bankách jsou o 200 miliard vyšší, než pokud by nebylo covidu a byly normálně otevřené obchody. Lidé měli špatnou náladu ne proto, že by se obávali budoucnosti, ale protože byly zavřené obchody,“ zdůrazňuje Navrátil.

„Okamžitě po otevření obchodů vidíme, že lidé začínají utrácet. Platby kartou v obchodech i přes internet a výběry z bankomatů jsou agregátně vyšší než v roce 2019, tedy před covidem. Spotřebu domácností není potřeba plošně podporovat,“ dodává s tím, že právě spotřeba obyvatel bude hlavním tahounem růstu české ekonomiky.

Lidé měli špatnou náladu ne proto, že by se obávali budoucnosti, ale protože byly zavřené obchody.
David Navrátil

Průmysl se už na přelomu loňského léta dostal nad předkrizovou úroveň, kde nadále setrvává, a firmy spíše řeší, jak uspokojit zvyšující se objem zakázek. Z krize dobře vychází i maloobchod, naopak ubytovací služby a pohostinství jsou na 50 procentech úrovně před krizí, situace se ale rychle zlepšuje.

Přesune se výroba z Asie zpět do Evropy? A je to správná cesta? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související