Máme prostor se zadlužit a dobře nastartovat ekonomiku, která dluhy splatí, míní ekonom Jan Švejnar
Česká ekonomika v loňském roce rekordně propadla, ovšem méně, než očekávalo ministerstvo financí. Optimistický je i aktuální předběžný odhad Českého statistického úřadu, podle nějž v prvním čtvrtletí hospodářství kleslo jen o 2,1 procenta namísto dříve odhadovaných tří procent. „Ekonomika je životaschopnější, ale mnoho podniků jen tak tak přežívá,“ podotýká ekonom Jan Švejnar.
„Jestliže by míra restrikce pokračovala ještě dlouho a nebyla zde silná vládní pomoc, tak můžeme mít řadu zkrachovalých podniků. Mnoho lidí si neuvědomuje, že krach může přijít velice rychle, ale obnovit podnik trvá dlouho a je to velmi nákladné,“ dodává ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě, člen Národní ekonomické rady vlády a také ředitel think-tanku IDEA.
Čtěte také
Vyzývá proto k tomu, aby vláda ještě pokračovala v zavedených opatřeních, ale jakmile to bude možné, tak aby ekonomiku co nejrychleji rozvolnila. Pro obnovu ekonomiky Švejnar spatřuje dvě hlavní rizika – nedostatečné fiskální stimuly a především opětovné rozšíření pandemie.
Vládní pomoc by podle něj měla trvat nejméně po celý letošní rok: „Máme poměrně nízké zadlužení, jsme méně zadlužení, než jsme byli v polovině minulé dekády. Máme manévrovací prostor oproti jiným zemím, jako je třeba Itálie, ale i Německo a Spojené státy.“
„Opatrnost, která je namístě, je opatrnost ve smyslu, že je lepší vydat více peněz, pomoci podnikům, aby přežily, jednotlivcům a rodinám, aby neupadli do chudoby. A potom nechat ekonomiku, aby se tento rok pořádně nastartovala a pak pokračovala sama dál,“ uvádí-
Krátkodobě zadlužení nevadí
Podle Švejnara krátkodobě neškodí mít stamiliardové schodky rozpočtu, protože vůči HDP je naše zadlužení stále pod 40 procenty. Národní rozpočtová rada ovšem před rychlým tempem zadlužování varuje a kritizovala rozvolnění zákona o rozpočtové odpovědnosti.
Čtěte také
„Tyto pohledy jsou správné ze středně a hlavně dlouhodobého hlediska. Já mluvím o krátkodobém hledisku,“ zdůrazňuje ekonom s tím, že dobře „nastartovaná“ ekonomika může rozpočet naopak dostat do přebytku a dluhy snížit.
Švejnar chválí vládu za pomoc malým a středním podnikům a udržení pracovních míst díky programu Antivirus. Více by se ale mělo investovat do rozvoje dopravní sítě a do kvalitního vzdělávání.
Dostane se s krize snáze Evropská unie, anebo Spojené státy? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Tempo zadlužování je neúnosné. Je nutná revize daní, výdajů i činností státu, míní ekonom Zámečník
„Když budete dávat 6 razítek místo 28, tak nepotřebujete tolik úředníků a vše bude rychlejší. Zvýší se produktivita i reálné mzdy,“ věří hlavní analytik týdeníku Hrot.
-
Zachraňujme lidi, ne místa. Kdo nepracuje, ať studuje, radí ekonom Tomáš Sedláček
Václav Pešička pozval Tomáše Sedláčka, makroekonoma ČSOB a filosofa působícího na Univerzitě Karlově a Metropolitní univerzitě Praha.
-
Pokles HDP je nejhorší ve službách. Ekonomiku drží nad vodou export, tvrdí ekonomka Zamrazilová
Má současná česká vláda jasno, jak dlouho budeme splácet dluh způsobený koronavirem? Nepřenechává všechnu odpovědnost dalšímu kabinetu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.