Lída Rakušanová: Trumpova celní strategie má logiku
Naprosto nečekaně, z hodiny na hodinu, vyhlásil Donald Trump na tři měsíce desetiprocentní celní příměří se zbytkem světa kromě Číny. Svůj náhlý obrat připsal americký prezident na vrub svým věrným, kteří prý začali „tak trochu vybočovat z řady, byli maličko rozčilení a měli trošinku strach. A omluvně dodal, že „člověk musí být flexibilní“.
Flexibilní byla vzápětí i příčina obav Trumpových souputníků: Kurzy akcií, které se začátkem týdne svorně vydaly do propadliště dějin, zamířily opět vzhůru.
Čtěte také
Domnívat se, že je tím pádem ekonomickým hororům pána Bílého domu konec, by ovšem bylo víc než bláhové. Trump není nepředvídatelný chaot. Má promyšlený plán, se kterým se netají.
Postupuje přesně podle „Manuálu restrukturalizace globálního obchodního systému“, který loni v listopadu publikoval tehdejší vůdčí stratég investiční společnosti Hudson Bay Capital Stephen Minor, dnes Trumpův hlavní ekonomický poradce.
Potřebuje oslabit dolar
Podle něj je příčinou hospodářské nerovnováhy nadhodnocený dolar, který brání vyrovnanému mezinárodnímu obchodu. Korigovat by se to prý dalo pomocí cel a změny směnných kurzů.
Čtěte také
Pak by se cla mohla stát i stálým zdrojem amerických státních příjmů. K tomu je ale zapotřebí trpělivost, k níž Donald Trump teď americkou veřejnost neustále nabádá.
Silný dolar a vysoké úrokové sazby jsou v tomto případě kontraproduktivní. A protože letos budou muset Spojené státy zaplatit za státní dluh už skoro bilion dolarů, ale zároveň Trump svým voličům slíbil snížit daně, chtějí USA zvýšit svou konkurenceschopnost oslabením dolaru za každou cenu.
Což se může podařit, pokud jim zahraniční centrální banky pomohou hodnotu amerického dolaru snižovat. Ale zároveň budou americké státní dluhopisy dál nakupovat bez ohledu na ztráty.
Přátelé vs. nepřátelé Ameriky
Podle Stephena Mirona je možné donutit k tomu jednotlivé státy konkrétně tak, že se budou muset rozhodnout, zda chtějí být Spojenými státy považovány za země přátelské, neutrální, anebo nepřátelské.
„Přátelům“ by pak USA poskytly výměnou za akceptování amerických hospodářských a finančních podmínek ochranu pod svým jaderným deštníkem. Jinými slovy, kdo chce od Ameriky bezpečí, musí si ho koupit.
Dodejme, že rozdělování států do kategorií už evidentně začalo: O zelené, žluté a červené kategorii hovořil 3. dubna Donald Trump, když vysvětloval, jak si představuje nové uspořádání globálního trhu.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.