Lída Rakušanová: Manipulátoři přišli k hotovému

30. září 2022

„Nenechte se zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízejí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků Putinovy války,“ zaznívá z nejvyšších pater vládní politiky. A většinou nechybí ani dodatek, že strach lidí z energetické krize je sice pochopitelný, ale zbytečný, protože vláda přece slíbila, že se o své občany postará.

Kdo viděl na svatého Václava ty zástupy lidí na náměstích v Praze a v dalších krajských městech, kdo viděl to moře vlajek na Václaváku a četl hesla na transparentech, mohl ovšem snadno získat dojem, že tam nechodí jen lidé, jejichž obavy vláda není schopná rozptýlit.

Čtěte také

Spíš než strach, má většina těchto lidí vztek. A je z hloubi duše přesvědčena, že takový Orbán to dělá dobře, když je pro něj Maďarsko na prvním místě. Že do toho, co se děje v Rusku a na Ukrajině, nám nic není, že se s Putinem dá domluvit, aby nám zase posílal levný plyn. A že stačí jen svrhnout vládu a všechno bude jako dřív.

Nutno dodat, že obdobně dneska přemýšlí v Evropě spousta lidí. Výsledek voleb v Itálii, kde se k moci dostala uskupení s fašistickými kořeny, je toho názorným příkladem. Takže utěšovat se, že zdejší protivládní demonstranti jen podléhají manipulátorům na náměstích, je naivní. Řečníci na pódiích totiž nejsou příčinou problému. Jsou jeho důsledkem. A jen sklízejí úrodu, kterou tady už řadu let pěstuje populistická opozice.

Vylifrovat se Putinovi na zlatém podnosu?

Čtěte také

Jak napsal Robert Břešťan na webu Hlídací pes, „populisté typu Andreje Babiše vytrvale v lidech budují pocit, že mají neustále na něco nárok, že se o ně stát musí postarat za všech okolností a že měřítkem dobrého vládnutí je vlastně jen to, kolik se nasype z eráru do jejich kapes. Prostě musíte něco dělat pro naše lidi.“

Dodejme, že v tomhle se Andrej Babiš za své vlády vyznal jako málokdo, ať už šlo o nesmyslně vysoké slevy na jízdném, kdy cesta vlakem z Prahy do Olomouce stála důchodce míň než regulérní lístek na tramvaj v Praze, anebo o několikanásobné a vždycky celoplošné zvyšování důchodů. Nepřekvapilo, že vládě Petra Fialy předala ministryně Schillerová státní pokladnu kompletně vyplundrovanou.

V tandemu s až brutálně neomaleným populistou Okamurou je ovšem současná parlamentní opozice obzvlášť toxická. Vlastně je s podivem, že pro ANO hlasuje zpravidla jen ani ne každý třetí volič a pro SPD jen každý desátý.

Lída Rakušanová

Pořád je tu víc než polovina těch, kteří se na jejich otrávenou návnadu chytit nedají. Kteří vědí, že vystoupit z NATO znamená vylifrovat se Putinovi na zlatém podnosu. A kteří vidí, jak tvrdě doplatili Britové na vystoupení z EU. Vláda se tedy úplně zbytečně bojí říct veřejnosti na rovinu, že stejně jako celá Evropa zchudneme i my. A že se vláda dokáže postarat jen o ty, kteří se o sebe postarat nemohou. Ale že tím zároveň získáme šanci stmelit se, být solidární, zažít osvobozující pocit sounáležitosti. Už se nám to v dějinách párkrát povedlo. Tak proč ne teď.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.