Libor Dvořák: Výročí ruského útoku na Čečensko

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teroristický útok v centru čečenského hlavního města Grozného

Prapor smrti si říká jednotka čečenských dobrovolníků, kteří na straně proruských vzbouřenců válčí v Doněcké oblasti. Reportérům agentury Reuters to řekl údajný zástupce velitele praporu, který, jak je v kraji zvykem, se představil jen přezdívkou Stinger.

Britským novinářům sdělil, že tuto jednotku tvoří lidé se zkušeností z obou čečenských válek, kteří v bojích strávili 10-20 let.

Podle tvrzení tohoto muže někteří jeho bojovníci původně bojovali proti ruským federálním silám, ale později se čečenských separatistických ideálů vzdali a po amnestii, již jim udělil otec dnešního prezidenta Achmad Kadyrov začali své vzbouřenecké krajany jako členové zvláštních vojenských jednotek potírat.

Čtěte také

Aby se to ještě více zkomplikovalo, v oblasti prý působí, a to tentokrát na ukrajinské straně, rovněž v červnu zformovaný Mezinárodní mírotvorný prapor Džochara Dudajeva, v jehož čele prý stojí čečenský brigádní generál Isa Munajev. Zakladatelé této jednotky označili za svůj „jediný cíl pomoci ukrajinskému lidu uhájit se zbraní v ruce svou svobodu a nezávislost tváří v tvář imperiálním choutkám Ruska“.

Ani jednu, ani druhou informaci nelze jednoznačně potvrdit, ale v den, kdy si celý svět připomíná kulaté výročí počátku čečenské tragédie, je zřejmé jedno: čečenští ozbrojenci, a lhostejno, na čí straně stojí, patří dnes do stejné kategorie válečných veteránů jako Američané z Vietnamu či sovětští vojáci, navrátivší se koncem 80. let minulého století z Afghánistánu.

Typický "poválečný" pohled na čečenský dům.

Jsou to lidé, kteří neumějí a hlavně nechtějí dělat nic jiného než válčit – a je jedno v čích službách a za jaké ideály. Připomeneme-li si teroristické útoky z Grozného v minulém týdnu a kabardo-balkarského Nalčiku před pár desítkami hodin, je zřejmé, že severokavkazské kataklyzma ani zdaleka neskončilo a že bylo jen zadusáno pod povrch. Mnozí znalci poměrů navíc tvrdí, že útočníci z Grozného a Nalčiku na rozdíl od veteránů na východní Ukrajině patří k mladé generaci, která tragické dědictví čečenských válek ponese dál.