Libor Dvořák: Slavná sovětská a ruská popová hvězda Pugačovová se vyslovila proti válce
Je tu další celosvětově sledovaný domácí protest proti válce na Ukrajině: Zřejmě nejslavnější sovětská a ruská popová hvězda Alla Pugačovová se sice nepřímo, ale přece jen vyslovila proti válce na Ukrajině a proti prezidentu Putinovi. K jejímu protestnímu postu na Instagramu se připojily statisíce dalších lidí.
Pugačovová se prozatím politicky držela zpátky, ale když se její manžel, otevřený kritik ruského režimu, komik a televizní moderátor Maxim Galkin dostal na seznam „zahraničních agentů“, dožaduje se Pugačovová téhož v otevřeném dopisu ministerstvu spravedlnosti taky.
Čtěte také
„Vše smějí králové, vše smějí králové,“ zpívala kdysi, ještě v sovětských časech, nejproslulejší star tehdejší sovětské popmusic Alla Pugačovová. Byla to umělkyně vyloženě režimní a vůči Leonidu Brežněvovi a jeho gerontopolitbyru svrchovaně loajální. Však také po pádu Sovětského svazu docela upřímně prohlásila: „Jsou tu hvězdy světové a my jsme byli hvězdy kremelské.“
Její kariéra díky obrovské oblibě mezi ruským i postsovětským publikem však nerušeně pokračovala a dnes 73letá umělkyně soustavně koncertovala až do roku 2010 a poslední doslova obří koncert uspořádala ke svým sedmdesátinám. Věrna své pověsti „kremelské hvězdy“, za niž se sama označila, se do politiky, jak již řečeno, nikdy nepletla…
Nepokrytý vzkaz ruskému vládci
K tomu, co „smějí králové“, se však vyslovila poté, co se její o 37 let mladší televizní moderátor a komik Maxim Galkin dostal na smutně proslulý seznam „zahraničních agentů“: veřejně požádala ruské ministerstvo spravedlnosti, aby na tento seznam byla zařazena také, a její hlavní argument je naprosto srozumitelný: „Jsem plně solidární se svým manželem, který své vlasti přeje prosperitu, život v míru, svobodu slova a konec umírání našich mladých hochů ve jménu iluzorních cílů, které naši zemi proměnily ve vyděděnecký stát a značně tak zkomplikovaly život všech našich občanů.“
Čtěte také
Pugačovová se zjevně aktivizovala právě se začátkem války na Ukrajině, kdy s dětmi odjela z Ruska pryč. Koncem srpna se však vrátila a její post na Instagramu v souvislosti s úmrtím Michaila Gorbačova už připomínal politický manifest: „Dávno jsem tak nevzlykala. Odešla s ním celá epocha, během níž jsme získali svobodu, přestali být říší zla a také jsme se přestali bát o budoucnost našich dětí. Ale především – Gorbačov odmítl násilí jako politickou metodu a jako způsob, jak si uchovat osobní moc,“ říká Alla Pugačovová a tento výrok působí jako nepokrytý vzkaz současnému ruskému vládci a jeho způsobu panování – a to nejen v Rusku.
Jakkoli můžeme poslední krok slavné zpěvačky chápat jako výraz upřímné lásky vůči manželovi, nutně ho musíme vnímat i jako projev stále sílícího povědomí stále většího počtu stále rozmanitějších vrstev ruského obyvatelstva o tom, čeho se ruské politické špičky na Ukrajině aktuálně dopouštějí.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.