Libor Dvořák: V Rusku se objevily překvapivé požadavky na odstoupení prezidenta Putina

14. září 2022

„My, členové ruských městských zastupitelstev, jsme toho názoru, že jednání prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina škodí budoucnosti Ruska a jeho občanům. Požadujeme odchod Vladimira Putina z funkce prezidenta Ruské federace!“ zní prohlášení, které zveřejnila na twitteru jeho signatářka Xenija Torstrjomová.

Portálu The Insider tato zastupitelka sdělila, že ona a její kolegové chtějí podpořit dřívější podobné prohlášení několika petrohradských zastupitelů z městské části Smolninskoje. Ti ovšem na samém počátku této kampaně už minulý týden uvedli, že navrhnou, aby byl Putin kvůli válce obviněn z velezrady. A to je v současných ruských poměrech věru silná káva.

Čtěte také

Ve svém prohlášení regionální zastupitelé sdělili, že Putinovo rozhodnutí napadnout Ukrajinu „škodí bezpečnosti Ruska a jeho občanům“, poněvadž ruská armáda přichází o bojeschopné jednotky a „z mladých a práceschopných občanů se stávají invalidé“. Politici také argumentovali, že kvůli „speciální vojenské operaci“, tedy válce na Ukrajině, trpí i ruská ekonomika.

„Nyní je složité se kvůli represím veřejně vyjádřit. Ale vystupovat za odstoupení prezidenta zakázáno není. Proto jsme přijali jen takto lakonický text,“ vysvětlila zastupitelka stručnost příslušného textu.

Oproti minulému týdnu je nejnovější vývoj příjemnou změnou. Autor těchto řádek se musí přiznat, že ještě před poslední nedělí považoval požadavek zastupitelů z petrohradského Smolninského za příslovečnou jednu vlaštovku, která jaro nedělá. Vlaštovek však během pár dnů dosti přibylo, a tak se musíme ptát, proč tomu tak je.

Není pochyb o tom, že i běžní ruští občané začínají tušit, že válečná situace na Ukrajině se ani zdaleka nevyvíjí tak, jak by si představovala například hlásná televizní trouba Kremlu, smutně proslulý politický moderátor a komentátor Solovjov. Ten se dokonce dožadoval poprav ruských velitelů, kteří současné neúspěchy ruské armády na Ukrajině zavinili.

Libor Dvořák

To je samozřejmě proklamace, jíž tento prokremelský sup rovnou přiznává, že Rusko to má na Ukrajině daleko těžší, než si těsně před vpádem poněkud zbloudile představovalo. A co k tomu říci závěrem? Dobře Rusku tak a jen tak dál.    

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.