Libor Dvořák: Nová Putinova zahraničněpolitická doktrína je projevem obludného cynismu

7. září 2022

„Ruská federace poskytuje podporu svým krajanům žijícím v zahraničí při naplňování jejich práv, zajišťuje ochranu jejich zájmů a zachování jejich ruské kulturní identity,“ uvádí se v nové ruské zahraničněpolitické doktríně, kterou v pondělí podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Vazby s krajany v zahraničí podle ní umožňují Rusku „posílit na mezinárodní scéně jeho obraz demokratické země usilující o vytvoření multipolárního světa“.

Agentura TASS dokument nazývá Koncepcí humanitární politiky Ruské federace v zahraničí. Hlavní směry této politiky určuje prezident.

Čtěte také

Putin již řadu let hovoří o údajném tragickém osudu přibližně 25 milionů etnických Rusů, kteří se po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 ocitli mimo Rusko v nově vzniklých nezávislých státech. Samotný rozpad SSSR už skoro nudně označuje za geopolitickou katastrofu.

Podle nové koncepce by Rusko mělo posílit spolupráci se slovanskými zeměmi, Čínou, Indií a státy Blízkého východu, Latinské Ameriky a Afriky. Moskva by podle ní měla dále prohlubovat vztahy s Abcházií a Jižní Osetií – dvěma gruzínskými regiony, které Moskva po válce s Gruzií v roce 2008 uznala za nezávislé, a také se dvěma separatistickými republikami na východě Ukrajiny, samozvanou Doněckou lidovou republikou a Luhanskou lidovou republikou.

Ruský mesianismus

TASS uvádí, že Rusko má být v zahraničí vnímáno jako sociálně orientovaný stát, který usiluje o rovnocenné partnerství s jinými zeměmi, nevměšuje se do záležitostí jiných států a respektuje zájmy různých hráčů na světové scéně.

Čtěte také

Tolik zpravodajská část – a teď se nad tím vším zamysleme. Především: chceme-li Rusko vnímat jako zemi, která se „nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných států“, tak to prostě nejde! Nevměšující se Rusové, nezasahující do vnitřních záležitostí – to je nonsens, a faktičtí formulátoři toho dokumentu si jednoduše nevidí do úst, česky do huby.

Denně sledujeme důsledky bestiálního vraždění místního obyvatelstva z rukou Rusů na Ukrajině, a k tomu katastrofální materiální zkázu po celé zemi, a pokud zrovna tohle chce někdo označovat za „nevměšování“, tak je buď pomatený, anebo obludně cynický. B je správně.

Libor Dvořák

Nejnovější plod kremelské propagandy je jen dalším produktem historického ruského mesianismu, jemuž ovšem v největší zemi světa podléhá kdekdo – a těch lidí je bohužel opravdu dost a dost. Stát, který vytrvale produkuje vize spásy zbytku světa, nemůže být vnitřně zdravý. Jeho představitelé by se nejdřív měli zamyslet nad tím, co jsou schopni onomu zbytku světa nabídnout. Soudnému člověku se odpověď rovnou nabízí sama – nic.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.