Libor Dvořák: Rusko vede na Ukrajině opravdu zvláštní válku
Jak hodnotit dosavadní průběh a další možný vývoj rusko-ukrajinské války, kterou máme – spíš bohužel – možnost sledovat doslova v přímém přenosu, z čistě vojenského hlediska? O to se v twitterové debatě pokusili tři vojenští experti: Rus Dmitrij Alperovič a Američané Michael Kofman a Robert Lee. Všichni tři tito odborníci už od loňského listopadu předvídali ruský vpád na Ukrajinu.
„Moderní Kassandry,“ jak žertem pojmenovává trio vojenských expertů Dmitrij Alperpovič, hodnotí jak ruské úspěchy, tak i zjevné prohry zejména ruské strany.
Čtěte také
Za velmi podstatné považují všichni tři pánové fakt, že ruská armáda v posledních dnech zpomalila svůj postup v prostoru kolem Kyjeva. Upozorňují také na to, že mnohokrát zmiňovaná zhruba šedesátikilometrová kolona, mířící k ukrajinské metropoli, byla nucena dokonce zastavit, protože Ukrajinci odpálili důležité mosty a způsobili tak na přístupové trase ke Kyjevu totální zácpu.
Na jihu Ukrajiny se ruská vojska ke svým cílům probíjejí rychleji, ale, jak upozorňuje Robert Lee, to ještě neznamená, že dnes mají pod kontrolou všechna území, která už nechala za zády, a že jsou schopna zaručit bezpečnost zásobovacích tras.
Nejdůležitější města na severovýchodě země se zatím dál úspěšně brání. Ruská armáda by je sice mohla minout a postupovat dál, což se nejednou děje, ale je otázka, zda má dost sil na to, aby obklíčila a zablokovala Kyjev.
Neplánované komplikace
Účastníci twitterové debaty připouštějí, že sice dokázali docela přesně předpovědět měřítko ruského přepadu Ukrajiny, a dokonce i hlavní směry útoku, ale nikoli charakter operace, který je podle nich „opravdu zvláštní“. Rusové zcela samozřejmě předpokládali, že během pár dní dosáhnou nejen hladkého vojenského vítězství, ale i zásadní výměny ukrajinského politického vedení. Vojska, která byla vržena proti Kyjevu, byla za tento vpravdě příšerný omyl kremelských válečných plánovačů po zásluze potrestána.
Čtěte také
Největším problémem Moskvy je ovšem současná ukrajinská armáda, o níž si Rusové zřejmě mysleli, že je stejně bezmocná a bezradná, jako byla v roce 2014. Opak je pravdou a i Pentagon je nesmírně potěšen tím, jak efektivně Ukrajinci dokážou využívat americké vojenské pomoci, kupříkladu velmi účinných protitankových střel Javelin, které se na Ukrajině zjevně ocitly ve velice dobrých rukou.
Přes vše řečené je ovšem nejpravděpodobnější, že lépe vybavená a vycvičená ruská druhosledová vojska nakonec Ukrajinu vojensky porazí – už díky početní převaze v každém ohledu. Morálními vítězi v této válce jsou ale bezesporu Ukrajinci, kteří agresorovi jistě nedají pokoj ani v případě, že by jejich země byla totálně okupována.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Debata Plusu na téma: Ruská invaze na Ukrajinu aneb Jak se změní svět?
Invaze ruské armády na Ukrajinu šokovala celý svět. K odsouzení Ruska se odhodlali i lidé, kteří léta vystupovali jako spojenci Kremlu a obhájci jeho sporných kroků.
-
Chceme ruskou ekonomiku poškodit? Nekupujme od Moskvy ropu a plyn, přestaňme doma topit, radí ekonom
Plní sankce namířené proti Rusku včetně odstřížení od systému SWIFT svoji roli? Jak je na tom ruská ekonomika teď? Debatují ekonomové Petr Zahradník a Michal Skořepa.
-
Petr Šabata: Ruská agrese – nezbývá než se připravit na nejhorší
Výbuchy ruských raket v Kyjevě, Oděse, Kramatorsku, Berďansku i jinde ve čtvrtek 24. února nad ránem opravdu změnily svět. I náš svět.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.