Libor Dvořák: Putin gratuluje

9. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V gratulaci Vladimira Putina byla naděje v lepší vztahy mezi Ruskou federací a Spojenými státy
0:00
/
0:00

Naděje v lepší vztahy mezi Ruskou federací a Spojenými státy a potlačení současné krize rusko-americké vzájemnosti v gratulaci Vladimira Putina a potlesk ve Státní dumě poté, co se její poslanci dověděli o Trumpově vítězství – taková byla atmosféra dnešního politického rána v Moskvě.

Ruský prezident kromě naděje ve zlepšení současných mrazivých vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi vyjádřil také jistotou, že budování konstruktivního dialogu mezi Moskvou a Washingtonem, založeného na zásadách rovnoprávnosti, vzájemné úcty a reálného respektu k postojům toho druhého odpovídá zájmům národů obou zemí i celého světového společenství.

Zmíněný potlesk ve Státní dumě jen podtrhuje, že přesně tohle většina ruských politických špiček od Trumpa očekává. Kdyby dnes bývala vyhrála Hillary Clintonová, v moskevských poslaneckých lavicích by jistě nikdo netleskal.

Můžeme si samozřejmě klást otázku, kde se v ruských politicích bere tolik entuziasmu.

Inu, už od sovětských dob po dlouhá desetiletí platí, že lídrům největší země světa to tradičně s americkými republikánskými prezidenty šlo jaksi lépe než s těmi demokratickými – i přesto, že třeba takový Ronald Reagan se nakonec stal uznávaným vítězem ve studené válce a tím pádem hlavním garantem rozpadu SSSR.

Objetí přes naše užaslé hlavy

Kdyby bývala vyhrála Hillary Clintonová, v moskevských poslaneckých lavicích by nikdo netleskal

Co ale Moskva od Trumpa očekává? Zcela nepochybně musí ruským politikům jako hudba sfér znít Trumpovy úvahy o přehodnocení americké severoatlantické politiky a další vyloženě izolacionistická témata, která naznačují, že nový prezident USA je rozhodnut soustředit se především na domácí problémy.

Pokud by se to stalo, kremelským stratégům by to – alespoň zdánlivě – rozvazovalo ruce a v kombinaci se značnou evropskou závislostí na ruských energetických zdrojích by to skýtalo i možnost počínat si dejme tomu v tlaku na Ukrajinu, Polsko či Pobaltí opovážlivěji než doposud.

Na druhé straně vzájemné komplimenty, jež si Donald Trump a Vladimir Putin v posledním půlroce vyměnili, hovoří samy za sebe: Trump o Putinovi řekl, že je mnohem lepším vůdcem Ruska než Obama Ameriky a Putin Trumpa zase označil za politického génia.

Faktem je, že samozřejmou přirozeností obou mužů je akcentované chlapáctví, tedy fenomén, na němž je založen například vztah mezi Vladimirem Putinem a Silviem Berlusconim. Jak víme, v Putinově případě to docela funguje.

Zda to ale opravdu bude znamenat přátelské rusko-americké objetí přes naše užaslé evropské hlavy, v žádném případě nikdo nikomu zaručit nemůže – a na to by v Moskvě měli myslet především.

Putin Trumpa označil za politického génia
autor: ldo
Spustit audio