Libor Dvořák: Proč je Pokrovsk tak důležitý?

4. září 2024

Východoukrajinský Pokrovsk není jen hlavním neuralgickým bodem války na Ukrajině. Na tomto směru se odehrává víc než třetina všech ruských útočných akcí. Podle britské rozvědky i ruského generálního štábu se ruské jednotky prvního sledu na tomto směru ocitly jen 10 kilomentrů od ukrajinské první linie. Pokud Ukrajina o město přijde, ztratí přinejmenším důležitý dopravní uzel pro zásobování svých vojsk. 

Koncem srpna navštívil Pokrovsk Oliver Caroll z britského Economistu a ten doslova říká: „Je zcela evidentní, že se město ocitlo v předkritické fázi. Je to víceméně důvěrně známý cyklus – ruské dělostřelectvo buší do okrajů města, pak přicházejí ke slovu klouzavé bomby a sebevražedné drony. Takto postižená města se rychle mění v sídla duchů, protože lidé prchají.“ K tomuto svědectví britského kolegy dodejme, že podobný vývoj jsme před časem sledovali třeba v Bachmutu.

Čtěte také

Pokrovsk je okresní město při západní hranici Doněcké oblasti, kde před ruským vpádem žilo kolem 60 tisíc lidí. Tento počet rychle klesl zhruba k polovině, když doněcké vojenské velitelství zahájilo vlakovou evakuaci místního obyvatelstva hlavně do Rovenské oblasti.

V poslední době to byla vždy jedna souprava za osm dní. Podle občanského aktivisty Serhije Harmaše je to ale málo – proto v poslední době přibyla i evakuace živelná, přesněji řečeno úprk těch, kteří na případnou záplavu okupantů nebyli zvědavi.

Pokrovsk aneb důležitá křižovatka

Strategický význam Pokrovska je evidentní: město leží na důležité železniční i silniční křižovatce, a to včetně mezinárodní evropské trasy E50.

Čtěte také

Známý ukrajinský válečný zpravodaj Jurij Butusov k tomu nedávno řekl: „Ukrajinská armáda má prozatím k dispozici dva klíčové logistické komunikační uzly, které umožňují kontrolovat ukrajinskou část Donbasu. Je to pokrovsko-myrnohradská a kramatorsko-slavjanská aglomerace. Ty mají vskutku strategický význam.“ Což je jistě důvod k zamyšlení.

Tak to všechno uzavřeme slovy ukrajinského exministra obrany Oleksije Reznikova, když na okraj právě skončené pražské konference Globsec mimo jiné řekl: „Při vší úctě k Severoatlantické alianci se ptejme, která členská země má přímou zkušenost z válečného konfliktu s Ruskem? Ani jediná!“

Libor Dvořák

Reznikov to zřejmě mínil jako pádný argument ve prospěch ukrajinského členství v NATO, ale my k tomu dodejme: Nebojme se ukrajinských územních ztrát!

Naši přátelé na Východě už se během této války vymotali z ledasčeho. My jim raději místo planých pochyb ze všech sil pomáhejme!

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.