Libor Dvořák: Kouzlo uniforem je v Rusku téměř všemocné
Smírčí soud Chamovnického obvodu města Moskvy dnes odsoudil významného aktivistu uskupení Vojna a punkové skupiny Pussy Riot Pjotra Verzilova k pokutě 1500 rublů za neoprávněné nošení policejní uniformy,
V ní vyběhl při finálovém zápasu nedávného mistrovství světa ve fotbale Francie-Chorvatsko. Podobné rozsudky si vyslechly i tři další účastnice akce. Už pouhý den po zápase čtyři účastníci této performance dostali administrativní trest ztráty svobody na patnáct dní.
Tomáš Procházka: Co zbylo Rusům z fotbalového svátku?
Medaile jsou rozdány, diváci už odjeli a stadióny osiřely. Nastal tedy čas bilancovat.
Vladimir Putin může být spokojen – nedávné mistrovství světa ve fotbale, jehož bylo Rusko pořadatelem, proběhlo hladce a bez excesů. Až na úplně poslední, finálový zápas mezi Francií a Chorvatskem.
Asi v 52. minutě utkání k velkému překvapení všech včetně ruského prezidenta na hrací plochu stadionu v Lužnikách najednou vběhli čtyři mladí lidé v slušivých policejních uniformách. Jak jsme se později dověděli, akce se jmenovala Milicionář vstupuje do hry a byla jak protestem proti politickému pronásledování jinak smýšlejících v Rusku, tak i připomínkou významného ruského nonkonformního konceptualistického básníka Dmitrije Prigova, který zemřel přesně před 11 lety.
Mimo oficiální ideový proud
Pořadatelské službě se podařilo čtyři rušitele veřejného pořádku pacifikovat asi během 25 vteřin, což ukazuje na to, že organizátoři počítali opravdu se vším. Kdo zápas viděl, jistě si vybaví, že řetěz pořadatelů kolem hrací plochy okamžitě zhoustl, aby se nic takového už nemohlo opakovat.
David Šťáhlavský: Ruští fanoušci a možný bojkot Chorvatům
Chorvatští fotbaloví fanoušci dnes v centru Moskvy poděkovali velkým transparentem Rusku za organizaci MS. Nejde ale jen o projev díků, jde i o omluvu.
Na druhé straně jasný duchovní otec této performance Pjotr Verzilov později až s pobavením konstatoval, jak silné, ba všemocné je v Rusku kouzlo skoro jakékoli uniformy – podle jeho tvrzení mu branku na hřiště otevřel sám jeden z pořadatelů, na nějž kromě stejnokroje zapůsobilo i zupácké Verzilovovo hulákání do mobilu.
Je samozřejmě dobře, že tresty pro čtyři protagonisty celé této akcionistické produkce byly ve srovnání se dvěma roky nepodmíněně pro Naďu Tolokonnikovovou a Mášu Aljochinovou před šesti lety (přesně takto ohodnotil ruský soud společenskou nebezpečnost punkové modlitby Bohorodičko, zažeň Putina v podání skupiny Pussy Riot přímo na půdě hlavního svatostánku země – chrámu Krista Spasitele) opravdu velmi mírné.
Na druhé straně je fakt, že podobně jako v případě již zmíněné punkové modlitby běžný Rus vnímá podobné protesty spíše negativně. Zatímco Pussy Riot a její produkce v pravoslavném chrámu pro něj byla svatokrádeží, nedávný protest na stadionu v Lužnikách budou takovíto lidé hodnotit jak poškozování dobrého jména Ruska jakožto pořadatele světové sportovní akce.
Stejně je ale dobře, že se i v dnešním Rusku stále ještě najdou lidé, kteří jsou schopni a ochotni uvažovat takříkajíc mimo hlavní oficiální ideový proud.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.