Tomáš Procházka: Co zbylo Rusům z fotbalového svátku?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na snímku v bílém kapitán Ruska Arťom Sergejevič Dzjuba v souboji se Španělem Sergio Busquetsem
0:00
/
0:00

Medaile jsou rozdány, diváci už odjeli a stadióny osiřely. Nastal tedy čas bilancovat.

Organizačně se nedá Rusům pranic vytknout. Co se týká bezpečnosti, ani zde se neodehrály žádné nečekané excesy.

Tomáš Klvaňa: Nádherné mistrovství světa a ruská diktatura

Donald Trump dostal od Vladimira Putina míč z mistrovství světa ve fotbale

Právě skončené mistrovství světa ve fotbale bylo v několika ohledech poučné.

Tedy až na jediný. Během finálového utkání mezi Francií a Chorvatskem totiž vyběhla na hřiště čtveřice lidí, oblečených do policejních uniforem, kterou ovšem pořadatelé v rámci minuty zpacifikovali a odvedli.

Měl to být vážně míněný protest proti porušování lidských práv v Rusku, který zorganizovala punková hudební skupina Pussy Riot. Na tvářích diváků však vyvolal spíše smích a zjevně se minul účinkem. Vladimir Putin tuto událost vůbec nekomentoval, její iniciátoři však skončili ve vězení.

Putin naopak uvedl, že ruské bezpečnostní složky dokázaly v souvislosti se šampionátem zneškodnit všech 25 milionů kybernetických útoků. Prezident celkově neskrýval své nadšení, i když k otázce možného dopingu ruských fotbalistů se odmítl vyjádřit.

Běžné čichání čpavku?

Přesto tato záležitost bude mít ještě dohru. Domácí borci jako jeden z jasných outsiderů předvedli na mistrovství jen těžko uvěřitelné zmrtvýchvstání, a především dominovali statistikám, mapujícím fyzickou připravenost všech týmů.

Jefim Fištejn: Mistrovství v čem?

Budou-li Rusové po tomto mistrovství světa šťastnější než předtím, pak jim to můžeme jenom přát

Titulky amerického tisku po zahájení Mistrovství světa ve fotbale v Rusku splnily očekávání těch, kdo doufali ve velká překvapení.

Jako první to komentovala britská média a z ruské strany následovala přímo hysterická reakce. Státní televize ihned zařadila v prime timu speciální program, v němž opakovaně zaznělo, že Britové se zjevně snaží překazit summit Vladimira Putina s Donaldem Trumpem, neboť se takto mstí za kauzu Novičok.

Pár dnů poté se ovšem k britským přidala i francouzská a německá média. Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil fotografie předloktí ruského útočníka Artoma Ziuby z utkání se Španělskem, na nichž jsou dobře viditelné vpichy po injekcích.

Deník také tvrdí, že dva hráči Ruska o přestávce cosi inhalovali. Rusové nakonec po mnoha výmluvach uvedli, že šlo o čpavek, který ovšem  - bůhví proč  - není na seznamu zakázaných látek. Jak lakonicky konstatuje Süddeutsche Zeitung: Ruský fotbalový svaz se nyní chová tak, jakoby čichání čpavku bylo cosi tak běžného, jako šampón ve sprše.

Alexandr Mitrofanov: Ruský spor kolem sexu žen s cizinci

Ruská fanynka na MS ve fotbale

Na mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Rusku, se mimo hřiště odehrávají různé věci.

Momentálně mají ale Rusové úplně jiné starosti, neboť si teď lámou hlavu nad tím, co dál s megalomanskými stadiony, postavenymi právě a jenom pro tento šampionát. Jak uvádí Financial Times, problém se týká zejména těch stadiónů, jež nejsou v soukromých rukou a financovat je tak musí stát nebo město, tj. daňoví poplatníci. A takových stadionů je většina.

Rusům se povedla vzorová privatizace do rukou soukromého investora v případě stadiónu v Soči. Právě tímto směrem hodlá ruský stát postupovat. Nicméně státní či  městské peníze už vesele odtékají.

Tomáš Procházka

Například Volgograd vydá jenom ročně za údržbu stavby 350 milionu rublů  - v přepočtu 124 milionů korun. Ruský stát a města by si proto měly dát společný inzerát: Prodáme zánovní stadión, téměř nepoužívaný, loňské výroby – do rukou soukromého investora. Značka: Odkoupení více stadiónů najednou vítáno.