Libor Dvořák: Francouzské a britské volby? Kyjevu se ulevilo, Moskva je otrávená

10. červenec 2024

Výsledky právě skončených parlamentních voleb ve dvou rozhodujících evropských zemích – tedy ve Francii a Velké Británii – s velkým zájmem a znepokojením sledoval celý starý kontinent. Zcela mimořádnou pozornost jim ovšem věnovaly metropole dvou stran válečného konfliktu na Ukrajině – a očekávání Kyjeva a Moskvy byla diametrálně odlišná.

Rovnou méně nadějí kremelské špičce skýtaly volby britské. Tam se sice předem očekávala zásadní proměna vládní garnitury, jenže ona nová, labouristická, se v otázce Ukrajiny s tou starou nikterak nerozcházela.

Čtěte také

Labouristé konzervativce v ukrajinském ohledu podporovali od samého počátku a jejich vůdce Keir Starmer nejednou prohlašoval, že se nezmění nic. Když se ho list The Guardian krátce před volbami zeptal, jestli podpoří slib konzervativní vlády vydávat na vojenskou pomoc nejméně 3 miliardy liber ročně, odpověděl: „Jistě. Jsme v této otázce se stávající vládou plně solidární, protože je to správné.“

Ostatně tento příslib v pondělí při návštěvě Spolkové republiky potvrdil i nový britský ministr zahraničí David Lammy. Jen tak mimochodem: nic jiného labouristům ani nezbývalo, protože Rusko v této válce podporují pouhá 2 procenta Britů, kdežto plné čtyři pětiny jich stojí za Ukrajinou.

Docela jiné je to v případě voleb francouzských, kde se velké naděje „lepenovců“ – a nejen jich, ale také jejich ruských podporovatelů – po prvním kole zcela rozplynuly v kole druhém, a to jednoznačně ve prospěch Kyjeva.

Moskva držela palce Le Penové

Dmitrij Dubrovskij z FSV UK zdůrazňuje, že rozčarování se v tomto případě dočkala Moskva, protože ta spoléhala na svou dávnou favoritku Marine Le Penovou.

Čtěte také

Zmíněný politolog v rozhovoru pro Hlas Ameriky doslova říká: „Proto ta nevraživá reakce v ruských státních televizích, kde propukla doslova hysterie. Jedna ze stanic dokonce strategii společného postupu Macronovy strany a levicové koalice označila za nesportovní chování. Moskevských propagandistů, kteří sázeli na Le Penovou, se to zkrátka dotklo.“

Ke slovům Dubrovského pro pořádek dodejme, že i patronka Národního sdružení sice mluvila o omezení dodávek dalekonosných francouzských zbraní Ukrajině a o tom, že nasazení francouzských instruktorů je nepřípustné, ovšem pomoc Ukrajině jako takovou včetně vojenské samozřejmě připouští i ona.

Libor Dvořák

S velmi lapidárním hodnocením toho, jak volby ve Velké Británii a Francii dopadly z ukrajinského a ruského hlediska, přišel známý evropský politik a současný polský premiér Donald Tusk: „Kyjevu se ulevilo, Moskva je otrávená.“

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio