Lékařská etika v době koronaviru
Z umělé plicní ventilace nebo z lůžek na jednotce intenzivní péče se v řadě zemí staly vzácné zdroje. Lékaři tak museli rozhodovat o tom, kterému pacientovi pomohou.
Jaké jsou etické aspekty takové volby? Podle jakých kritérií by se měl lékař rozhodovat? A měl by volbu o ukončení intenzivní péče činit ošetřující lékař? Otázky pro pořad Zuzany Machálkové.
Související
-
Koho v pandemii léčit a kdo zemře? Kritériem je věk, přiznává etik Černý
Etik a filozof Ústavu státu a práva Akademie věd prý při čtení zpráv o dění v italských nebo newyorských nemocnicích hodně přemýšlel o tom, co se děje v hlavách lékařů.
-
Necháváme lidi umírat, připouští zdroj z madridské nemocnice pro deník El País
Španělsko vede bitvy s koronavirem na všech možných frontách. Problémem je například byrokracie ve zdravotnictví, jak informuje španělský list El País.
-
Etika v lékařství v době pandemie: Rozhoduje o poskytnutí ventilátoru věk pacienta?
Plicní ventilátory se v některých zemích staly vzácnými zdroji. Lékaři tak často stojí před těžkým rozhodnutím, komu ventilátor poskytnout, a komu nikoliv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.