Před 35 lety létaly kameny mezi fotbalovými fanoušky Baníku a Dynama Kyjev. Komunisti to ututlali
Už to bude 35 let od zápasu poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Dynamem Kyjev. 1. listopadu, tedy jen dva týdny před sametovou revolucí, znělo z ochozů na ostravských Bazalech: „Okupanti, okupanti“ a po sovětských vojácích a jejich rodinách létaly kameny. Veřejná bezpečnost ale proti fanouškům zasáhla jen minimálně. Proč se na tuto událost téměř zapomnělo?
„Byla to vřava. Bylo hrozné,“ vzpomínali pamětníci, socialistický tisk si s tím hlavu nelámal.
Čtěte také
Například deník Rudé právo uveřejnil jen krátký sloupek s titulkem Ostudná kaňka, kde popisuje incidenty na stadionu, vypočítává zraněné a vyzdvihuje okamžitý zásah příslušníků Veřejné bezpečnosti, tedy tehdejší policie.
Publicista a pamětník Tomáš Šiřina, tak i kronikář Baníku Ostrava Roman Popek se dodnes podivují nad tím, že bitka fanoušků neměla dohru ani v samotné UEFA.
Proč se o incidentu nemluvilo, prozradí pořad Zaostřeno Ľubomíra Smatany, který si můžete poslechnout v audiozáznamu.
Související
-
Baník Ostrava se v budoucnu asi vrátí na Bazaly, město tam postaví nový stadion
Fotbalisté Baníku Ostrava se v budoucnu mohou vrátit na Bazaly. Město a majitel klubu chtějí stadion znovu zrekonstruovat. Nyní Bazaly slouží jako tréninkové centrum.
-
Vytlačily Vítkovice legendární Bazaly ze srdcí fanoušků Baníku, nebo jsou jen vynuceným azylem?
Fanoušci Baníku si v roce 2015 prožili trauma. Museli opustit Bazaly ze slezské části Ostravy a stěhovat se do Vítkovic na atletický stadion svého bývalého rivala.
-
Na svého dědu, který pomáhal stavět Bazaly, vzpomíná Marek Hýža
Bazaly mění podobu. Na trávník se nastěhovali stavbaři a tribuny už bagry srovnaly se zemí. Stalo se tak po 59 letech od prvního ligového hvizdu rozhodčího.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.