Stadiony s Martinem Minhou: Vytlačily Vítkovice legendární Bazaly ze srdcí fanoušků Baníku, nebo jsou jen vynuceným azylem?

5. listopad 2021

Největší audioportál na českém internetu

Martin Minha se dívá na vodárenskou věž, která je výraznou dominantou Střeleckého ostrova. | Foto: David Všetička, Jiří Malina, Český rozhlas

Městský stadion ve Vítkovicích a Bazaly (FC Baník Ostrava) – Baník má ve svém srdci Bazaly, domovem jsou mu nyní Vítkovice

Fanoušci Baníku si v roce 2015 prožili trauma. Museli totiž opustit Bazaly ze slezské části Ostravy a přestěhovat se do Vítkovic na atletický stadion svého bývalého rivala. Pro klub, který se původně jmenoval SK Slezská a který strávil na Bazalech 56 let, to byla opravdu těžká zkouška. 

V podcastu Stadiony s Martinem Minhou uslyšíte rozhovor s legendou klubu Tomášem Galáskem o jeho začátcích v Baníku i o trenérské kariéře, stadionem ve Vítkovicích vás provede bezpečnostní ředitel Petr Konderla a přímo na Bazalech zavzpomíná fanoušek Roman Popek na velké zápasy slezského celku.

Co uslyšíte v tomto podcastu?

  • Stadion ve Vítkovicích projde Martin Minha s bezpečnostním ředitelem Baníku Petrem Konderlem. Spolu se podívají na tribuny a zamíří také do šaten a zázemí stadionu.
  • Dozvíte se, proč je jádro fanoušků Baníku přesvědčeno, že jejich klub stále patří do Slezska a proč jsou jediným pravým domovem Baníku Bazaly.
  • Velké téma je také rivalita se Spartou. Jsou to jedny z největších bitev v české lize a mají taky jednu z nejvyšších návštěvností. Ovšem nejen to – tyto zápasy doprovázejí také časté nepokoje.

Městský stadion ve Vítkovicích a Bazaly (FC Baník Ostrava) – Baník má ve svém srdci Bazaly, domovem jsou mu nyní Vítkovice

Účinkují: Martin Minha a Iva Jonášová (Český rozhlas), Tomáš Galásek, Petr Konderla a Roman Popek (FK Jablonec)
Připravil: Martin Minha
Dramaturgie: Jiří Malina
Zvukový design: Jaroslav Pokorný

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích

Původní Městský stadion pro fotbal a lehkou atletiku, který se nachází v městské části Ostrava-Vítkovice, byl otevřen v roce 1938 a plně dostavěn v roce 1940. Na jeho atletickém oválu vytvořil Emil Zátopek dva světové rekordy v běhu na 10 tisíc metrů. Dlouhá léta byl domovem městského rivala Baníku fotbalového klubu Vítkovice, které zde mohly slavit v roce 1986 zisk ligového titulu.

Stadion prošel v roce 2012 výraznou rekonstrukcí, kdy byly postaveny zcela nové tribuny. Ponechána byla hlavní tribuna, která však prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Stadion má v současné době kapacitu přes 15 tisíc sedících diváků, je plně zakrytý a je čtvrtým největším stadionem v české fotbalové lize.

Ve Vítkovicích odehrála mnoho svých utkání fotbalová reprezentace a svoji slávu si stadion získal také díky legendárnímu atletickému mítinku Zlatá tretra, který se zde pořádá od roku 1961. Stadion ve Vítkovicích vychází architektonicky z atletického oválu a respektuje původní západní tribunu. Design nových tribun je definován obloukovitým tvarem nosné ocelové konstrukce, díky němuž se stadion stal jedním z nejkrásnějších sportovních stánků v České republice.

Kdo nebyl na Bazalech, nemůže být fandou Baníku

Bazaly se staly de facto symbolem klubu i města, Baník tam ovšem nehrál odjakživa. do konce 50. let působil na Staré Střelnici. Bazaly již nevyhovující Střelnici se škvárovým hřištěm nahradily v roce 1959. Stadion byl vybudován v přírodním svahu a pro první roky své existence si vypůjčil původní dřevěnou tribunu ze Staré Střelnice. Nová hlavní tribuna s ocelovou konstrukcí pro čtyři tisíce sedících diváků byla již zastřešena a fanoušci si ji mohli poprvé vyzkoušet v roce 1967. O pět let později ji doplnilo umělé osvětlení a v 90. letech pak proběhlo zatravnění škvárového běžeckého oválu. Pod Bazaly se nachází stará hornická štola a letecký kryt z druhé světové války, které v letech 1997 a 2000 způsobily po přívalových deštích propady trávníku.

Baník Ostrava byl založen v roce 1922 pod názvem SK Slezská Ostrava. První zápasy odehrál tým v červeno-bílo pruhovaných dresech, ale už po jednom roce je nahradila tradiční bílo-modrá kombinace.  Po patnácti letech se klubu povedl obrovský úspěch, když postoupil do nejvyšší ligy. Svoji ligovou premiéru si odbyl v srpnu 1937 na původním stadionu na Staré Střelnici proti 1. ČsŠK Bratislava, současnému Slovanu Bratislava. Po druhé světové válce klub postupně měnil názvy a v roce 1952 nakonec dostal své legendární jméno Baník.

Tomáš Galásek: Kotel Baníku byl známý po celém světě

Jednou z největších legend Baníku je bývalý defenzivní záložník, reprezentant a momentálně asistent trenéra A týmu Tomáš Galásek. „Vzpomínám na zápas kdy jsme hráli pohár proti Galatasarayi. Bazaly byly úplně plné. Byly to mé první minuty v profesionálním fotbale. Byl jsem vděčný trenérovi a hrozně rád na to vzpomínám,“ popisuje.

Celou svou kariéru ale v Baníku nestrávil. Zahrál si v Nizozemsku a Německu, ale v roce 2008 se do klubu na jeden rok vrátil a stihl odehrát i několik velkých zápasů. „Určitě v zápase proti Spartaku Moskva byla výborná atmosféra. Bylo to taky v poháru a bohužel jsme doma prohráli 1:0. Měli jsme šanci postoupit do dalšího kola, takže atmosféra pod starými hodinami, které tady už nejsou, byla výborná,“ vzpomíná Tomáš Galásek v podcastové sérii Stadiony.

Omalovánky

Chcete si doma užít zábavu? Stáhněte si omalovánky s tematikou klubu a stadionu.

3D animace Městský stadion ve Vítkovicích

  • Rok postavení: 1938 - 1940 
  • Poslední významná rekonstrukce: 2012
  • Současná kapacita: přes 15.000 sedících diváků
3D vizualizace: Marek Vybíral

Podcastová série Stadiony s Martinem Minhou

Podcast Stadiony s Martinem Minhou

Podcastová série Stadiony s Martinem Minhou přináší unikátní příběhy fotbalových stadionů. Šestnáct dílů nabízí posluchačům prohlídky stadionů včetně míst, kam se běžný fanoušek nedostane. Rozhovory s legendou připomínají ty největší zážitky spojené s klubem a stadionem. Fanoušci v emotivních rozhovorech pak přináší svůj pohled, proč fotbalový stánek jejich klubu je tím nejlepším místem na zemi. Vše je doplněno o zajímavosti z historie a nechybí ani krátký osobní pohled na stadiony od moderátorů O2 TV Sport.

Podcastvou sérii a multimediální prohlídky najdete na sport.rozhlas.cz/stadiony.

autoři: Martin Minha , Jiří Malina , vla

Související