Kvóty na zahraniční potraviny způsobí fronty jako před rokem 1989, varuje Petr Bendl

14. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Bendl

Zvýšit podíl domácí produkce potravin na našem trhu chce návrh zákona z dílny SPD. Podle něj by české potraviny v obchodech měly být zastoupeny do dvou let 55 procenty a v roce 2028 až 73 procenty. Pomohly by kvóty na dovoz zahraničních produktů českým zemědělcům, nebo nahrávají velkým zemědělským podnikům a jsou v rozporu s evropským právem?

„Náš zákon pomůže českým producentům dostat jejich potraviny do obchodních řetězců,“ říká v Pro a proti europoslanec SPD Ivan David.

Ivan David, Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD)

Poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) se naopak domnívá, že tento návrh ve finále zdraží lidem potraviny a pomůže těm největší firmám v Česku. 

David je přesvědčen, že evropské země k nám dovážejí ve velkém své přebytky za dumpingové ceny. „Tím neumožňují našim zemědělcům, aby své produkty uplatnili na domácím trhu, který ovládají zahraniční firmy.“ 

Proč chce SPD dovoz omezit?

„Europoslanec tvrdí, že se sem dovážejí laciné potraviny a chce tomu zabránit. SPD chce omezit dovoz proto, aby pár místních producentů prodalo za ceny, které si budou diktovat,“ obává se občanský demokrat.

Čtěte také

David argumentuje, že v zelenině je Česko soběstačné z 20 procent. „Zvednout to můžeme za předpokladu, že zemědělci budou mít odbyt. Tomu se samozřejmě brání ti, kteří drží palce zahraničním řetězcům. Evropští zemědělci mají také vyšší dotace nejen na pěstování, ale i na vývoz.“

„Je ale zelenina, která se zde dlouhodobě nedaří pěstovat, takže se vozí z okolních zemí,“ vysvětluje Bendl. „Tím zajišťujeme pokrytí trhu a šanci, aby si lidé mohli nakoupit i v zimě. Kdybychom toto nařízení zavedli, tak v případě neúrody by to opět znamenalo nedostatek, fronty a protekci jako před rokem 1989.“

David: EU nemá volný trh

Podle Ivana Davida v Evropě není volné tržní prostředí. „Jestliže jedna strana má několikanásobně vyšší dotace než Česká republika, tak konkurovat nelze. Navíc ceny dělají řetězce, nikoliv zemědělci. Třeba ve Francii zákon znemožňuje vyšší marže než 35 procent, ale u nás jsou v řetězcích často i několik set procent. Proto jsou u nás potraviny drahé.“

Čtěte také

„Výhodou EU a volného obchodu je, že konkurence stlačí ceny dolů. A jako spíš průmyslová země nikdy nebudeme tak silní v zemědělství jako Francie nebo Polsko. O našich silných komoditách europoslanec nemluví, ale exportujeme obilí, jsme soběstační v mléce a víc než soběstační v hovězím mase,“ připomíná Bendl.

Ivan David (SPD) ale namítá, že hovězí vyvážíme proto, že kvůli ceně jeho spotřeba u nás klesla. „A obilí proto, že ho nemáme jak zkrmit, protože není odbyt domácího vepřového, když řetězce berou radši dotované vepřové ze zahraničí,“ komentuje souvislosti dovozu a vývozu potravin. 

„Dnes je povinnost označit českou potravinu a spousta lidí si ji vybírá. Je trendem vědět, od koho kupujeme. A to je cesta, nikoliv hledání kvót, jak zakazovat dovozy, ale podpora malých a středních producentů, aby byli konkurenceschopní těm velkým v Česku,“ konstatuje Petr Bendl (ODS).

Celé Pro a proti Karolíny Koubové si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související