Botox či výplně jen u specialisty, žádá ministerstvo. Lékařka souhlasí: Na kůži se musí dívat expert
Estetické zákroky už nebude moci vykonávat každý. Podle ministerstva zdravotnictví by je nově měli mít v kompetenci jen zdravotníci s určitou specializací. „Vymezí se, že estetické výkony jsou zdravotní péčí,“ navrhuje v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus Lenka Hynštová, vedoucí oddělení kvality zdravotní péče na ministerstvu zdravotnictví. „V ordinaci se opravdu setkáváme s tím, že teď jsou materiály aplikovány třeba kosmetičkami,“ uznává lékařka Lucie Jarešová.
Paní Hynštová, proč byla novela potřeba? Co přesně zavádí ohledně estetických zákroků?
Lenka Hynštová: V posledním období vnímáme nárůst estetických výkonů jako takových. A víme, že zákon o zdravotních službách, jakožto hlavní zákonné zastřešení zdravotních služeb, nám výkony, které nejsou ryze léčebné, nedefinovalo.
Čtěte také
Naším cílem je prostřednictvím této novely vydefinovat a ukotvit výkony, které nejsou prováděny z důvodu léčebného, ale jsou primárně prováděny na základě žádosti pacienta, který má zájem o to zlepšit si svůj vzhled.
Přečetla jsem si vyjádření náměstka Jakuba Dvořáčka, že teď by podle novely zákona o zdravotních službách mohl poskytovat tyto služby pouze dermatolog, nebo plastický chirurg. Mělo by to tak fungovat?
Hynštová: Ne, to není návrh té novely tak, jak je připravený.
Je tam jasně napsáno, že tyto výkony může provádět pouze zdravotnický pracovník, který k tomu má potřebnou specializovanou způsobilost. Tu získává na základě absolvování svého oboru a svého vzdělávacího programu. V tuto chvíli ale novela neříká, které odbornosti činnost mohou dělat.
Čtěte také
Souhlasíte s tím, že bylo potřeba ten zákon zpřísnit a specifikovat, jaká odbornost zákroky může vykonávat?
Lucie Jarešová: Jsem za to velice ráda, protože v ordinaci se opravdu setkáváme s tím, že různé materiály jsou aplikovány různými odbornostmi. Nemyslím tím jenom lékaře, ale také kosmetičky nebo kadeřnice.
Za mě je tato novela zákona velice potřebná, protože ukotvení estetických zákroků jako zdravotní služby je velmi důležité – zejména že to má být pouze zdravotník.
Jen odborníci
Nejste příliš benevolentní, pokud ty výkony budou moci po patřičném školení vykonávat i odbornosti, které nejsou přímo dermatolog, nebo plastický chirurg?
Hynštová: Já si myslím, že ne. Naším cílem je, aby lékaři byli natolik erudovaní, aby i v rámci jiné specializace byli schopní něco udělat.
Potom je také třeba si vydefinovat, o jaké konkrétní estetické výkony jde. Je opravdu něco jiného aplikace kyseliny hyaluronové, botulotoxinu a použití laseru. Estetická medicína je velmi široká.
Čtěte také
Novela teď jasně vymezí, že estetické výkony jsou zdravotní péčí, což v tuto chvíli nebylo napřímo dáno. Vymezí se, že tyto estetické výkony jsou lékařskými výkony, které nemůžou poskytovat nelékařští pracovníci.
Čili nebude docházet k praxi, kdy to dělaly třeba kosmetičky. V posledních dvou letech se nám zvýšily podněty, kdy jsou v rámci kosmetických služeb například aplikovány dermální výplně. Dělají to lidé bez specializace a mnohdy ani neví, že v rámci živnosti je to mimo zákon.
Není, paní doktorko, to rozkročení přece jen příliš široké? Neměly by být některé zákroky svázány konkrétně s odborností dermatologa a plastického chirurga?
Jarešová: Myslím si, že pokud uvolníme některé zákroky mimo dermatologii, tak budou jasně stanoveny příbuzné obory, které to mohou dělat. Například ORL chirurg nebo neurolog určitě dobře znají funkční schopnosti svalů a za mě by neměl být problém, aby aplikovali botulotoxin.
Ale v žádném případě by neměli vykonávat ošetření laserem, které může jít hluboko do kůže. Dermatolog studuje kůži pět let, než má atestaci. A kůže je velmi specifickým orgánem. Musíme si uvědomit, že můžeme pacienta nenávratně poškodit.
I když pacient chce estetický zákrok, tak se musíme na kůži podívat komplexně. Jestli pacient nemá nějaké autoimunitní onemocnění, zánětlivé nebo i nádorové projevy v obličeji, které lékař, který nemá zkušenosti s dermatologií, poznat nemusí.
Jak se mohou pacienti domoci odškodnění za neodborně provedený zákrok? Zaspalo ministerstvo s novelou zákona o estetických zákrocích? Poslechněte si celý pořad Pro a proti Českého rozhlasu Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.