Starosta Prahy 6 a Novotný z ODS se masově podílejí na falšování historie, myslí si europoslanec SPD Ivan David

3. leden 2020

Novodobá historie se začíná falšovat. Podle průzkumu agentury Median si to myslí 55 % lidí – více muži a lidé staršího věku. Stejný názor má i europoslanec Ivan David za hnutí Svoboda a přímá demokracie  (SPD).

„Historie se falšuje už hodně dlouho, myslím od starověku,“ říká psychiatr a bývalý politik ČSSD, za kterou byl i ministrem zdravotnictví, v Interview Plus.

Čtěte také

„Vždy se přistupuje k zesílení falšování v době, kdy to vládnoucí režim potřebuje, neboť, jak správně postřehl autor románu 1984 (George Orwell), kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost,“ dodává Ivan David.

Na otázku, koho tím má na mysli, pak odpovídá: „Samozřejmě, že se na tom podílejí politici, kteří mají blízko k moci. V tomto případě je to zejména tzv. demokratická opozice, která se na tom podílí masově.“

Jako příklad pak uvádí starostu Prahy 6 za TOP 09 (Ondřeje Koláře), „který usiluje o odstranění pomníku maršála (Ivana Stěpanoviče) Koněva. Je to Pavel Novotný, nejviditelnější postava ODS, který usiluje o postavení pomníku vlasovcům, kteří, jak víme, bojovali po boku hitlerovských armád.“

Koněv byl už stařičký

Když se dnes podle europoslance hovoří o Koněvovi, tak se „zdůrazňuje nikoli jeho podíl na osvobozování celé řady zemí nejen ve východní Evropě, ale zdůrazňuje se, že se podílel i na zásahu v občanské válce v Maďarsku 1956. Dokonce se tvrdí, že měl podíl i na našem obsazení tzv. spřátelenými armádami v roce 1968. To je zcela bizarní tvrzení.“

Čtěte také

Na desce u sochy maršála Koněva historici doplnili mj. větu: „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“

Europoslanec David k tomu říká: „Pokud někdo říká, že důchodce, který navštívil Prahu, tady činil nějaké průzkumné práce, je naprosto bizarní. Protože sovětská strana měla detailní informace o tom, jak to tady vypadá, a nepotřebovala, aby stařičký maršál přijel do Prahy a něco tady zkoumal… Účelově se to vytahuje, aby byl důvod odstranit jeho sochu, stejně tak jako se zveličuje úloha vlasovců na Pražském povstání. Ti, co to dělají, se tak jen stavějí na stranu těch, po jejichž boku vlasovci bojovali… a vraždili obyvatelstvo v celé řadě východoevropských zemí,“ dodává.

Ivan David tak vlastně zopakoval názor ruského velvyslanectví z roku 2018, které v dopise poslalo starostovi Prahy 6. Podle jejich názoru totiž ruské archivní materiály účast Koněva na operaci Dunaj a na událostech roku 1968 v Československu vylučují. Rusové dál namítají, že Koněv už v roce 1963 odstoupil z vedení ozbrojených sil SSSR a byl zařazen do skupiny generálních inspektorů sovětského ministerstva obrany.

Vlasovci? Vrazi...

Europoslanec pak dokonce podle něj současné falšování historie označil za propagandu. „Dodávají se totiž vždy různé úhly pohledu a je zajímavé, že některým se dává víc prostoru než jiným, což je ostatně princip propagandy. Takže v tomto případě dochází k falšování historie, protože se vybírají jen ty skutečnosti,… které se právě hodí.“

Čtěte také

To, že se vlasovci (resp. Ruská osvobozenecká armáda) podíleli na osvobozování Prahy, je i podle Davida nepochybný fakt. „Je naprosto evidentní, že to bylo účelové. Taky se (povstání) účastnila jen část vojsk (Andreje Andrejeviče) Vlasova, protože většina prchala do Plzně. Domnívala se, že by mohla získat ochranu americké armády, která u Plzně byla. Nicméně tento azyl jim neposkytla, takže jejich snaha vyšla naprázdno.“

„Spousta kolaborantů chtěla ukázat, jak jsou hrdinní. Taky kolaboranti vlasovci chtěli mít nějaké zásluhy, které by jim bylo možno přičíst.“

Greta vs. Hitler

Europoslanec a psychiatr v Interview Plus komentoval i příspěvek předsedy hnutí SPD Tomia Okamury na sociálních sítích.

„Pokud někdo říká, že je to manipulace s historií, tak je na něm, aby to dokázal,“ odpovídá.

„Oni (Hitler, Lenin, Ursula von der Leyenová nebo Greta Thunbergová) nejsou srovnáváni. Je zdůrazněna pouze paralela, že se jedná o významná, chcete-li, hnutí, která byla někým reprezentována a začala líbivými hesly… Je to naprosto v pořádku, protože podstata sdělení je, že každá totalita začíná líbivými hesly,“ hájí dřívější lídr eurokandidátky SPD Ivan David svého předsedu.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.