Kultura a společnost v roce 1948
Přelomový rok 1948 je v rozhlasovém archivu zastoupen řadou nahrávek politických projevů, reportáží a dokumentů (některé jsou až notoricky známé). Vedle nich však existuje řada méně známých zvukových záznamů z různých oblastí, ve kterých se politika projevuje spíše zprostředkovaně.
Novoroční okénko pro ženy z 1. ledna 1948 jakoby ani nevnímalo napjatou společenskou situaci – první vybraná ukázka obsahuje dialog dvou rozhlasových redaktorů o novoročních předsevzetích. Druhá je pak pasáží z anotace na knihu o českém jazyce Chrám i tvrz, jejímž autorem byl literární vědec a lingvista Pavel Eisner.
Čtěte také
Z předúnorového období pochází ještě ukázka z rozhovoru s malířem a grafikem Maxem Švabinským o jeho dětství. XI. všesokolský slet byl na přelomu jara a léta 1948 posledním výrazným protikomunistickým vystoupením na řadu let – dochované nahrávky ovšem tyto projevy nezachycují.
Dvě vybrané pasáže z mnohahodinového záznamu jsou věnovány dětem. Autentickým sociálním dokumentem je vyprávění havíře Tondla o jeho odborovém působení v 90. letech 19. století.
Třicet let lásky a obdivu k SSSR
Z řady dochovaných rozhlasových her a dramatizací jsou zařazeny tři ukázky: z rozhlasové hry Josef se vrátil Miloše Velínského (ilustrující nastupující socialistický realismus), z rozhlasové adaptace hry amerického spisovatele Uptona Sinclaira Zpívající vězňové a z rozhlasové podoby divadelní hry Magdalena Dobromila Rettigová, jejímž autorem byl Alois Jirásek.
Čtěte také
Velmi pozoruhodné jsou dvě ukázky z oblasti poezie. Báseň Konstantina Biebla Výkřik Muezzinů (natočená samotným autorem) je v dobovém kontextu velmi experimentální. Nahrávka byla pořízena jako soukromá a v rozhlase se tehdy nevysílala.
Závěr pak patří ukázkám z dlouhé (devatenáctiminutové) básně Emila Františka Buriana Třicet let lásky a obdivu k SSSR, která byla autorem natočena a v rozhlase odvysílána k výročí Velké říjnové socialistické revoluce.
Související
-
Co přinesl Vítězný únor ženám? O rovnoprávnosti se jen mluvilo
Ženy v komunistickém Československu nemohly svobodně volit, ani se vyjadřovat, přesto měly alespoň zpočátku některá práva, která jim na Západě mohli závidět.
-
Doba stagnace aneb Vítězný únor opravdu nebyl vítězným, popisuje historik
Co se vlastně stalo 25. února 1948? Už jen pojmenování tehdejších událostí není zcela jednoduché. Někteří konstatují, že to byl puč, jiní mluví o řešení politické krize.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.