Kryl pár dní po listopadu 1989: Koukám na to, jako když spadne jablko z višně
„Koukám na to – a půjčím si slova písničkáře Jardy Neduhy –, jako když spadne jablko z višně,“ vzpomínal jen pár dní po listopadové revoluci 1989 Karel Kryl v Českém rozhlase. „Očima plnými něhy, s knedlíkem v krku a hroznou trémou, kterou normálně na jevišti sotva znám,“ dodal.
„Stal jsem se čtenářem nástěnných novin, stejně jako to měli i lidé v Číně – a jen doufám, že to tady neskončí tedy stejně.“
Čtěte také
Kryl dění v Československu léta v exilu podrobně sledoval, věděl, co se tady stalo. „Nicméně mi vždy scházelo podívat se tady na ty dvorečky, dýchnout si lokálů, hospod a i toho smogu, kterého tady tedy máte…“
Kryl po revoluci nějakou dobu v Československu zůstal, tehdy tvrdil, že si na život „doma“ zvykl hodně rychle.
„Asi rychleji než jsem si vůbec myslel. Měl jsem nejdřív obrovskou trému, co se stane. Myslel jsem, že se tu budu potulovat jako Pražský chodec, ale jsem v tempu, jaké jsem dlouho nezažil. Udělat sedm koncertů za den, tak to je i na kozáka v půtkách tuženého, řádný klus,“ dodal 9. prosince 1989 v pořadu Jakpak je dnes u vás doma.
A jakou vzpomínku si na Karla Kryla uchoval legendární rozhlasový redaktor Karel Kyncl, tak to si už poslechněte v dalším pořadu v rámci Léta s Krylem. Poslouchejte ale jen do 5. září 2024.
Související
-
Léto s Krylem: Byl v 90. letech někomu nepohodlný? Komu Kryl vlastně vadil?
Po velkém úspěchu na přelomu let 1989 a 1990 čekal Karla Kryla rychlý a prudký propad popularity.
-
Léto s Krylem: Recitál pro silvestrovské vysílání 1987
Součástí silvestrovského vysílání mnichovského Rádia Svobodná Evropa byl v roce 1987 i půlhodinový recitál Karla Kryla. Poslechněte si ho úplně celý.
-
Léto s Krylem: Silvestr Svobodné Evropy 1977
Součástí silvestrovského vysílání mnichovského Rádia Svobodná Evropa byl v prosinci 1977 také pořad Karla Kryla. Poslechněte si ho celý.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.