Krokodýlí zub v kosti dinosaura

1. březen 2013

Americkým paleontologům se povedl dvojitý úder: objevili nový druh dinosaura a zároveň první fosilní důkaz o tom, že dinosauří mláďata byla potravou krokodýlů.

Druhohorní příbuzní dnešních krokodýlů, aligátorů a kajmanů žili bok po boku s dravými dinosaury. Obvykle se předpokládá, že dinosauři svému prostředí naprosto dominovali a že jejich čerstvě vylíhlá mláďata se musela obávat především dravých teropodů, jako byl například tyranosaurus nebo velociraptoři. Fosilní nález ze souvrství Kaiparowits v jižním Utahu ale poprvé prokázal, že na malé dinosaury číhalo ještě jiné nebezpečí.

Mezi velkým počtem úlomků kostí býložravých dinosaurů ze svrchní křídy vědci objevili stehenní kost jeden až dva metry dlouhého mláděte dinosaura. Podle vědců je to nový druh ze skupiny ptakopánvích dinosaurů, který zatím čeká na svůj vědecký popis. Jeho stehenní kost je zlomená na dvě části a nachází se na ní rýhy po zubech nějakého dravce. Podobné stopy vědci našli i na lopatce stejného zvířete. O tom, komu zuby patřily, vypovídá další nález: špička zubu krokodýla, která se zasekla do stehenní kosti a zůstala v ní vězet. Krokodýl nebyl nijak velký, podle úlomku zubu vědci vypočítali, že nebyl delší než dva metry. Podobně jako současné druhy však dokázal zdolat kořist stejně velkou jako byl sám.

Množství zlámaných kostí naznačuje, že nešlo o ojedinělý případ a že mláďata dinosaurů mohla být poměrně častou kořistí malých krokodýlů. Ti je nedokázali pohltit celé, jako by to udělal velký krokodýl. Ulovenou kořist si museli „naporcovat“ a paleontologům přitom na kostech zanechali výpověď o svém potravním chování.

Zdroj: ScienceDaily, PLOS ONE

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio