Královna je sice obránce víry, ale hlavou anglikánské církve není. To je mýtus, vysvětluje kněz Vinš
„To, že je královna nebo král hlavou anglikánské církve je zažitý český mýtus. Královna hraje roli v jedné části anglikánského společenství, které je ovšem celosvětové a má přes 40 částí provincií, ve kterých britský panovník žádnou roli nehraje. Anglická královna nebo král hraje roli pouze v The Church of England,“ popisuje Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví a také kněz starokatolické církve, která je s anglikánskou církví v jednotě.
„Jeho role je daná tím, že jde o církev státní, takže je velmi úzce provázaná s institucemi státu, ať už je to panovník nebo i parlament. Zde je jeho role významná.“
Čtěte také
Je to tedy královna, která jmenuje biskupy anglikánské církve v Anglii. „Role panovníka, například i ve jmenování biskupů, je dobrý příklad spíš symboliky. Jde o dědictví středověkých bojů o investituru.“
A popisuje i samotné jmenování biskupů: „Církev připraví jména kandidátů a rozhodujícím elementem je předseda vlády, který vybere toho vhodného kandidáta. Panovnice nebo panovník ho následně požádá, zda se chce stát biskupem v nějakém místě – a panovníkovi už se nedá odmítnout, takže se tak následně stane.“
Poslechněte si celou Vertikálu. Mluvit budeme u o Valném shromáždění Světové rady církví, které se tento týden konalo v německém Karlsruhe. Jak na něm byli přijati zástupci z Ruska? A připomeneme i další události duchovní světa.
V debatě Vertikály se dozvíte, proč budí zklamání a obavy církev Šinčchondži. Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí, jejichž blízcí se jejími členy stali a s dosavadním životem zpřetrhali vazby. S jejím působením se setkal i katolický kněz Ladislav Heryán, ptá se Lucie Vopánská.
Související
-
Robert Schuster: Němci viděli v Alžbětě II. i „svou“ královnu, která přispěla ke smíření s Brity
Němce pojil se zesnulou britskou královnou Alžbětou II. velmi intenzívní vztah. Během svého dlouhého vládnutí navštívila zemi celkem pětkrát.
-
Alžběta II. byla nádherný člověk. Její smrt mě velmi zasáhla, přiznává příbuzný hrabě Kinský
„Alžběta II. byla nádherný člověk a na druhou stranu vypadala stále neuvěřitelně vznešeně,“ vzpomíná František hrabě Kinský.
-
Václav Havel o Alžbětě II.: Její návštěva pro nás byla lekcí politické kultury
Zesnulá královna Alžběta II. poprvé navštívila Česko v roce 1996. O návštěvě mluvil po jejím skončení prezident Havel v tehdejším pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.