Podle katolické církve porušuje lidskou důstojnost náhradní mateřství, eutanázie, potraty i války

21. duben 2024

Vatikánské úřady římskokatolické církve představily nový dokument o lidské důstojnosti s názvem Dignitas Infinita. Obsahuje kritiku vybraných morálních problémů současnosti.

Lidskou důstojnost porušuje podle katolické církve náhradní mateřství, eutanázie, potraty a také války, chudoba či obchodování s lidmi. Stojí to v novém církevním dokumentu schváleném papežem Františkem. Lidskou důstojnost podle Vatikánu může v některých případech narušit i změna pohlaví.

Poslechněte si debatu Vertikály s politologem Lukášem Jelínkem a církevním historikem Jaroslavem Šebkem. Ptá se Naděžda Hávová.

V magazínu se také dozvíte, o čem jednal vatikánský ministr zahraničí v komunistickém Vietnamu. Na historické vazby mezi Íránem a Izraelem se ptáme komentátora Jana Fingerlanda a podíváme se, jak probíhá skupinová křesťanská meditace.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.