Biskupka Buddeová se přece nemá proč Trumpovi omlouvat. Jen prosila o milost pro ty nejzranitelnější, shodují se politolog a religionista

26. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Biskupka Mariann Edgarová Buddeová (Mariann Edgar Budde) prosila Donalda Trumpa o milost pro bližní | Foto: Fotobanka Profimedia

Přehrát celý seriál (2 z 2 dílů)

1. díl: Magazín mj. o vlivech, které ovlivňovaly tvorbu zesnulého režiséra Davida Lynche

2. díl: Debata o inauguraci Donalda Trumpa

O soucit s menšinami a imigranty požádala nového prezidenta Donalda Trumpa biskupka a představená diecéze episkopální církve Mariann Edgarová Buddeová na inaugurační mši. Trump později označil její výroky za nevhodné a bohoslužbu za nudnou a neinspirativní.

Žádám vás, pane prezidente, o slitování nad lidmi v našich obcích, jejichž děti se bojí, že jim seberou rodiče. Prosím, abyste pomohl těm, kteří prchají z válečných zón či před pronásledováním ve svých zemích, aby u nás nalezli soucit a přijetí.
Mariann Edgarová Buddeová

„Biskupka kritizovala Trumpa už v minulosti. Dokonce často a ostřeji,“ komentuje politolog Petr Kratochvíl.

„Tentokrát zvolila velmi umírněný a vstřícný způsob rétoriky – přesto se setkala s ostrou, odmítavou reakcí. Umím si představit máloco méně křesťanského, než žádat někoho, kdo prosí o milost, aby se za to ještě omluvil,“ doplňuje politolog z Ústavu mezinárodních vztahů Univerzity Karlovy.

Čtěte také

„Americká episkopální církev prostě patří spíš k těm progresivnějším, a dalo se to očekávat,“ přitaká religionista David Václavík a také pedagog Technické univerzity Liberec v debatě Vertikály.

„Biskupka Buddeová navíc už v dalším rozhovoru řekla, že se v žádném případě nebude omlouvat za to, že prosí o milosrdenství pro ty nejzranitelnější v americké společnosti, ale i na světě,“ zdůrazňuje Kratochvíl.

Střet amerických církví

Její prosba podle politologa znamená ale něco víc. „Je to symbol střetu s církví. Ve Spojených státech jsou, zjednodušeně řečeno, protestantské církve hlavního proudu dlouhodobě ostře proti Trumpovi kritické – a episkopální církev mezi ně patří. Dokonce to tak bylo už během jeho prvního prezidentského období.

Myslím, že podobné výroky budeme slýchat často, byť, a to chci podtrhnout, to skutečně vyžaduje mimořádnou odvahu – aby v takové situaci a navzdory obrovskému tlaku se biskupka dokázal takto kriticky prezidentovi postavit,“ uvažuje Kratochvíl.

Čtěte také

Religionista nabádá kritiky biskupky, aby si poslechli celé kázání, ne pouze závěrečnou část.

„Protože bylo mimořádně opatrné. Pokud to srovnám s reakcí americké katolické biskupské konference na volbu katolíka Joea Bidena v minulém funkčním období, tak Biden dostal od biskupské konference velmi ostře formulovaný dopis. V něm ho vážně varují před těžkým hříchem v podobě podpory eutanázie.“

„To byl konfrontační, ale ostře formulovaný inaugurační vzkaz, resp. to, co řekla Buddeová, tak to se s tím vůbec nedá srovnávat. Ona se snažila všechna svá slova formulovat laskavě, nešlo o útočný projev,“ dodává Václavík.

V Americe je náboženství přítomné jak v politice, tak v každodenním životě, ale i to se postupně mění. Proč některé církve nemají Donalda Trumpa zrovna v lásce? Nedávné jmenování kardinála McElroye washingtonským arcibiskupem se navíc považuje za začátek dlouhodobého konfliktu mezi papežem a Trumpovou politikou. Proč to papež udělal? A jak to má s náboženstvím Elon Musk?

Odpovědi nabízí debata Vertikály, ptá se Eva Hůlková.

autoři: Eva Hůlková , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.