Šikana vždy byla, je a bude. Jen ji musíme hasit hned v zárodku, shodují se zkušení učitelé
„Šikana není pud, pudové je to, že potřebujeme mít pocit bezpečí, někam patřit,“ tvrdí Ivana Remková, zástupkyně ředitele Základní školy a gymnázia Navis. „Ale v každé skupině, kam přijdete, je vždy nějaký vůdce. Učím už nějakých 35 let a vidím, že se v každé třídě nějaký ten vůdce vyprofiluje – buď je to skaut, který hraje na kytaru a ostatním pomáhá, nebo je to někdo, kdo nemá stejné morální hodnoty a ostatní děti se ho bojí, nebo začnou adorovat,“ dodává.
František Tichý, ředitel Gymnázia Přírodní škola, souhlasí a tvrdí, že člověk má v sobě potřebu dominovat, nebo se v kolektivu prosadit.
„Ale pak záleží na prostředí a na hodnotách. Jestli to ,být in‘ znamená jen být uznáván, protože někomu druhému ublížím, ,sejmu ho‘, anebo naopak vyniknu tím, že někomu pomůžu.“
Čtěte také
„Prostor výchovy pak není v tom, člověka zatlouct do země, když je aktivní, ale přesměrovat jeho aktivitu na něco pozitivního,“ myslí si ředitel Tichý.
Oba se také shodují, že šikana vždy byla, je a asi i bude. „Teď jde o to, abychom ji udrželi v nějakých mezích,“ myslí si Remková.
Ředitel Tichý klade důraz na společné činnosti mimo školní lavice, na to, aby se děti střídaly v různých sociálních rolích, na skupinové aktivity a vliv patronů.
Remková pak zdůrazňuje, jak je důležitá součinnost všech složek a trvalá trpělivá práce na vzájemné důvěře. Sebemenší náznaky šikany by se měly hasit hned v zárodku.
Víc se dozvíte v debatě Vertikály Evy Hůlkové.
Související
-
Šikana mě připravila na kariéru v showbyznysu, tvrdí rapper Raego
Zpěvák Raego v dětství kvůli svému původu zažil šikanu. I proto teď chce lidem předávat naději v lepší svět.
-
Šikana mezi dětmi, se kterou si kolikrát neumí poradit děti ani dospělí
Šikana mezi dětmi ve škole může být viditelná, ale pro mnohé rodiče skrytá Ani si jí nevšimnou. Dítě je zamlklé, moc se mu do školy nechce a zájem o učení také zaostává.
-
Šikana, dřina, konflikty. Sportovní dokumenty odhalují zákulisí gymnastiky, cheerleadingu a olympiád
Sportovní dokumenty mohou být velmi užitečným pohledem za kulisy velkých úspěchů i pádů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.