Kontrolní mechanismy u Johnson & Johnson fungují, u Sputniku nejsou nastaveny dobře, hodnotí farmaceut Dvořáček

15. duben 2021

Zatímco Evropská komise jedná o nákupu miliard dávek vakcín na následující léta, americký výrobce očkovací látky Johnson & Johnson přerušil své dodávky do Evropy. Důvodem je prošetřování několika případů výskytu krevních sraženin u naočkovaných lidí. Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček je ale přesvědčen, že americká vakcína dorazí brzy i do tuzemských skladů.

„Je to vakcína určená k použití třeba u praktických lékařů. Má lepší skladovací podmínky a využití pro plošné očkování je ideální. Až se J&J po prověření účinků rozhodne pokračovat v distribuci, je opravdu otázka jednoho dne, kdy naše zásoba může dorazit,“ ujišťuje.

Čtěte také

A dodává, že přerušení dodávek je v zájmu bezpečnosti pacientů a považuje jej za správné: „Potvrzuje to, že kontrolní mechanismy – jak regulační, tak interní firemní – fungují.“ S tím ostatně souhlasí i Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka, který hodnotí rozhodnutí firmy jako logické.

Také ve světle těchto přísných postupů iniciovaných přímo výrobcem Jakuba Dvořáčka překvapují události kolem dodávky pochybné šarže vakcíny Sputnik V na Slovensko.

„Ty signály ale nejsou jen ze Slovenska. Problémy se složením ruské vakcíny jsou i v jiných státech,“ upozorňuje s odkazem na podobné podezření, které se objevilo v Jižní Americe.

Čtěte také

„V běžných výrobních procesech renomovaných farmaceutických společností je to něco naprosto nepředstavitelného. Když Evropská léková agentura připravuje ke schválení novou vakcínu, tak se dívá nejen na její složení, bezpečnost a účinnost, ale také velice pečlivě hodnotí výrobní procesy a kontrolní mechanismy, které jsou nastaveny právě pro to, aby k podobným situacím nedocházelo,“ říká.

Předtím, než vyrobená šarže opustí továrnu, je navíc podrobena kontrole nezávislou certifikovanou laboratoří, která prozkoumá správnost složení a její čistotu. Teprve poté vydá certifikát, který farmaceutická společnost doručí jednotlivým národním autoritám a konečným příjemcům dodávky.

Hosty byli:
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie a vedoucí Katedry biomedicínských oborů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy
Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu
Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů České republiky

„V běžném zaběhnutém systému je tedy takováto situace téměř nemožná a nepředstavitelná. To, co se stalo, ukazuje na to, že ruský dodavatel a výrobce nemá nastavené úplně všechny kontrolní parametry tak, jak by měl mít. Jinak si nedovedu představit, že by k takové situaci mohlo dojít,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.