Kontrolní mechanismy u Johnson & Johnson fungují, u Sputniku nejsou nastaveny dobře, hodnotí farmaceut Dvořáček
Zatímco Evropská komise jedná o nákupu miliard dávek vakcín na následující léta, americký výrobce očkovací látky Johnson & Johnson přerušil své dodávky do Evropy. Důvodem je prošetřování několika případů výskytu krevních sraženin u naočkovaných lidí. Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček je ale přesvědčen, že americká vakcína dorazí brzy i do tuzemských skladů.
„Je to vakcína určená k použití třeba u praktických lékařů. Má lepší skladovací podmínky a využití pro plošné očkování je ideální. Až se J&J po prověření účinků rozhodne pokračovat v distribuci, je opravdu otázka jednoho dne, kdy naše zásoba může dorazit,“ ujišťuje.
Čtěte také
A dodává, že přerušení dodávek je v zájmu bezpečnosti pacientů a považuje jej za správné: „Potvrzuje to, že kontrolní mechanismy – jak regulační, tak interní firemní – fungují.“ S tím ostatně souhlasí i Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka, který hodnotí rozhodnutí firmy jako logické.
Také ve světle těchto přísných postupů iniciovaných přímo výrobcem Jakuba Dvořáčka překvapují události kolem dodávky pochybné šarže vakcíny Sputnik V na Slovensko.
„Ty signály ale nejsou jen ze Slovenska. Problémy se složením ruské vakcíny jsou i v jiných státech,“ upozorňuje s odkazem na podobné podezření, které se objevilo v Jižní Americe.
Čtěte také
„V běžných výrobních procesech renomovaných farmaceutických společností je to něco naprosto nepředstavitelného. Když Evropská léková agentura připravuje ke schválení novou vakcínu, tak se dívá nejen na její složení, bezpečnost a účinnost, ale také velice pečlivě hodnotí výrobní procesy a kontrolní mechanismy, které jsou nastaveny právě pro to, aby k podobným situacím nedocházelo,“ říká.
Předtím, než vyrobená šarže opustí továrnu, je navíc podrobena kontrole nezávislou certifikovanou laboratoří, která prozkoumá správnost složení a její čistotu. Teprve poté vydá certifikát, který farmaceutická společnost doručí jednotlivým národním autoritám a konečným příjemcům dodávky.
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie a vedoucí Katedry biomedicínských oborů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy
Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu
Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů České republiky
„V běžném zaběhnutém systému je tedy takováto situace téměř nemožná a nepředstavitelná. To, co se stalo, ukazuje na to, že ruský dodavatel a výrobce nemá nastavené úplně všechny kontrolní parametry tak, jak by měl mít. Jinak si nedovedu představit, že by k takové situaci mohlo dojít,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Imunolog Thon: Očkoval bych hlavně ty, kdo neměli covid a nemají protilátky. Vakcínami se plýtvá
Laboratoře v Česku pokračují ve velké studii paměťových protilátek, které vznikají po prodělání onemocnění covid-19 a nově i po očkování.
-
Očkování neznamená, že budeme mít vyhráno. Nakoupit více vakcín není racionální, míní biochemik Šedo
Žádat o více očkovacích látek než máme obyvatel by prý nebylo solidární, ale ani racionální, protože by nám na skladech mohly zůstat vakcíny neúčinné proti novým mutacím.
-
Proč se nemůžou k očkování hlásit všichni? Když lidé čekají, jsou nespokojení, míní Dzurilla
„Potom už je jen krůček k tomu, že když pojedu ke kadeřníkovi, do restaurace, na koncert nebo na fotbal, tak to bude možné nechat zvalidovat automatem,“ uvádí Dzurilla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka