Proč se nemůžou k očkování hlásit všichni? Když lidé čekají, jsou nespokojení, míní zmocněnec Dzurilla

7. duben 2021

Evropská unie připravuje systém očkovacích pasů, které by držitelům umožnili cestování do zahraničí. „Pracovní skupina pracuje a do poloviny května by mělo být úplně jasno, jak by to mělo být na evropské úrovni realizováno. A čeká se, že se to promítne i do národních aplikací,“ věří vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla.

„Pracujeme na tom, abychom byli připraveni a neponechali to náhodě. Již dnes funguje ta první část, že když je někdo po vakcíně, tak má tuto informaci včetně certifikátu – který možná budeme muset změnit na základě toho, co bude požadovat Unie,“ vysvětluje.

Čtěte také

Certifikát je dostupný na webu a do konce dubna by podobně měla být k dispozici také informace o prodělaném testu, ať už antigenním či PCR. Současně se připravuje i rozhraní pro mobilní aplikaci.

„Tyto informace tam budeme mít a potom už je jen krůček k tomu, že když pojedu ke kadeřníkovi, do restaurace, na koncert nebo na fotbal, tak bude fungovat validace, která to umožní nechat zvalidovat automatem,“ uvádí Dzurilla.

Registrace na očkování

Česká republika zatím stále zaostává za průměrem Evropské unie v počtu lidí naočkovaných proti covidu-19. Do rezervačního systému se lidé hlásí postupně podle věku či profesních skupin. Proč se ale nemůžou hlásit všichni, aby stát věděl, kolik lidí má o očkování zájem?

Čtěte také

„Tak by to pro nás bylo jednodušší. Na druhou stranu vidíme dotazy, které přicházejí na linku 1221. Směřují k tomu: ‚Jsem zaregistrován, kdy konečně dostanu vakcínu?‘ Někdo čeká týden, někdo den. Daleko větší je nespokojenost u lidí, kteří jsou zaregistrováni a mají pocit, že čekají dlouho,“ upozorňuje Dzurilla.

Dále poukazuje na to, že dostupnost vakcín je stále nižší, než jsou očkovací kapacity, jež jsou dvojnásobné – nepočítaje v to praktické lékaře, kteří mohou očkovat 50 tisíc lidí denně.

Zároveň se ale lidé, kteří již jsou registrováni v centrálním rezervačním systému, nemohou nechat očkovat u praktického lékaře. „Je to kvůli tomu, abychom dokázali lépe plánovat. Vakcíny jako Pfizer musí být skladovány při velmi nízké teplotě -70 stupňů, naopak praktici prioritně očkují AstrouZenecou a Modernou,“ podotýká.

Čtěte také

Prioritou pro očkování je vždy věk, vždy jsou přednostně očkováni ti nejstarší, a to i v rámci dalších prioritních skupin. Mladší ročníky například s chronickým onemocněním teoreticky mohou „předbíhat“ u praktických lékařů, kteří si mohou priority upravovat.

Aktuálně je podle Dzurilly v systému registrováno přes 900 tisíc lidí. Před „závorou“ dále čeká 260 tisíc lidí a u praktických lékařů pak ještě čtvrt milionu.

Jak se dívá na opakované problémy při rozjezdu státních digitálních projektů? Poslechněte si záznam rozhovoru v Interview Plus.

Spustit audio

Související