Leona Šmelcová: Premianta v očkování drtí nákaza, brzdí i přípravy nové chilské ústavy

4. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vývoj vakcíny proti covidu-19, ilustrační foto

Spanilá jízda Chilanů za imunitou proti covidu se komplikuje. Počet nakažených v zemi roste, navzdory chilské pozici regionálního lídra ve vakcinaci svých obyvatel.

Tamní očkovací kampaň je na vysoké úrovni. I proto, že chilská vláda vyjednala nákup očkovacích látek hned s několika farmaceutickými firmami. Do země tak proudí čínský Sinovac, ruský Sputnik V i evropské vakcíny.

Čtěte také

Poslední data ministerstva zdravotnictví ukazují, že v devatenáctimilionovém Chile dostalo první dávku přes šest milionů lidí, tedy více než třetina obyvatel. A více než tři miliony Chilanů už mají pod kůží dávky obě. Země vede nejen v Latinské Americe. Rychleji než Chile očkuje už jen Izrael, Spojené arabské emiráty, Velká Británie a Spojené státy. Přesto se Chilané příliš neradují. Země se znovu uzavírá. Od minulého týdne si místní mohou dojít zase jen pro základní zboží.

Roste opět počet nakažených a nemocnice jsou na hraně kolapsu. Poslední dny Chile hlásí přes sedm tisíc infikovaných denně – to je největší nárůst od července loňského roku, kdy místní zažili nejsilnější vlnu nákazy. Dosud v zemi s covidem zemřelo na 30 tisíc lidí.

Letní cestování

Čtěte také

Co se v Chile stalo, že se situace tak zhoršila? Tamní odborníci uvádějí několik důvodů. Předně – nové varianty onemocnění. V zemi už se prokázala jak britská, tak brazilská – vysoce nakažlivá a zneklidňující – varianta. Dalším důvodem je paradoxně úspěšně vedené očkování. Chilané, chválení ze všech stran díky efektivní vakcinační kampani, zdá se, polevili v dodržování opatření. Ostatně povolila i vláda, kterou nyní mnozí kritizují, že začala rozvolňovat příliš brzy. Například takzvanými povolenkami na dovolenou, které v zemi na druhé straně polokoule, kde právě končí letní prázdniny, využily přes čtyři miliony lidí. I chilské ministerstvo zdravotnictví uznalo, že prázdninové cestování patří k hlavním důvodům zhoršení.

Chilský prezident Sebastián Piňera proto před pár dny vyzval občany k „poslednímu napnutí všech sil“ k překonání pandemie. První účinky imunizace nynějších zhruba 30 procent očkovaných budou patrné v polovině dubna. S proočkováním nutných 70 až 80 procent, které jsou potřeba k vytvoření kolektivní imunity, Chile počítá koncem června.

Odložení ústavy

Kvůli špatné situaci Piňera vyzval i k posunutí voleb. V nich měli Chilané v polovině dubna vybrat 155 členů shromáždění, které sepíše novou ústavu. To je velmi citlivá otázka, která před dvěma lety vyvolala v zemi mohutné protesty.

V Chile stále platí konstituce z dob generála Augusta Pinocheta a loni v říjnu se na 80 procent obyvatel vyslovilo v referendu pro její změnu. Chilané si odhlasovali, že ve volbách vyberou zástupce, kteří novou ústavu připraví. Nesmí mezi nimi být žádný člen Kongresu, bude tam přesně na polovinu rozdělený počet žen a mužů a sedmnáct křesel připadne zástupcům indiánského původu.

Odložení voleb na květen musí schválit Kongres – to se vzhledem ke koronavirovým číslům jistě stane. „Je to velice těžké rozhodnutí, ale musíme ho udělat,“ řekl Piňera s tím, že je třeba chránit „život a zdraví každého“.

Leona Šmelcová

Přestože Chile patří mezi světové očkovací premianty, poslední vývoj je pro všechny určitým varováním před příliš rychlým rozvolněním. Chile postupuje ke kolektivní imunitě rychle, chce to ale ještě trochu trpělivosti.

Autorka je publicistka

Spustit audio

Související