Komunismus à la française. Vzestup a pád PCF. S invazí do Československa přišlo vystřízlivění
„Francie a její sociální dávky! Francie se svým sociálním systémem. Francie je prostě komunistická!“ Setkávám se často s kategorickým názorem. Z čeho pramení tento postoj? Možná z neznalosti, možná z generalizování. Jaký je a byl tento komunismus „à la française“?
Rozhodně ne takový, který známe ze středoevropského regionu a doby vlivu Sovětského svazu. I když obdiv ke Stalinovi dlouhou dobu přetrvával nejen mezi členy PCF (Parti communiste français – Francouzská komunistická strana – FKS). Většina populace proti komunistickým zemím a tedy Sovětskému svazu nic neměla.
„Byl to vítěz války. Byla to země, která přinesla mír,“ vysvětluje politolog Marc Lazar z Institutu politických studií – SciencesPo de Paris. A pak to byl také velmi aktivní hrdinský komunistický odboj za 2. světové války, který se ve Francii formoval. Byl to prostě protipól nacismu a fašismu. Myšlenky a názory komunismu se navíc hojně vázaly k umělecké a tvůrčí inteligenci.
Z dnešního pohledu možná přehnaná nadšení a nekritický postoj. Je to ale pochopitelné. Později, v 50. a hlavně v 60. letech se tak život na Východě, nejen v Moskvě, ale hlavně v Praze, staly představou o skutečném ráji na zemi.
Vzor Sovětský svaz
Mnohé západní komunisty neodradily ani informace o politických procesech, znárodňování nebo omezení lidských práv.
Tak silný byl odpor proti americkému imperialismu, že se čistky považovaly za jistou formu nutnosti k udržení vysněného režimu a komunistické myšlenky. Nelze mluvit o naivitě, spíš přesvědčení. Ve Francii se po válce projevily i jiné silné proudy a tím byl především pravicový směr Charlese de Gaulla.
„Invaze do Československa znamenala postupné odcizení Francouzské komunistické strany od Sovětského svazu,“ říká Gérard Streiff, spisovatel detektivek a člen Komunistické strany Francie. Ten mě přivítal v dnes již historické budově PCF (Parti communiste français). Výlet za architekturou to ale nebyl.
Komunistická strana Francie měla vzor a tím byl Sovětský svaz a jeho revoluce. I když vláda lidu, solidarita, sociální stát, se ve Francii hlásily o slovo už s vypuknutím Francouzské revoluce.
„Francouzské komunistické vlivy se pak naplno projevily v 19. století,“ vysvětlil Gérard Streiff. Svůj absolutní vrchol strana zažila právě po 2. světové válce. Po ní už následoval jen pád. Dnes tvoří opoziční koalici v Národním shromáždění a u moci se drží i na několika radnicích.
Související
-
Zátopek byl rukojmím totalitního státu. Stal se z něj idol zapojený do propagandy, míní historik
Emil Zátopek byl jedním z našich největších atletů. V oblasti občanské ale najdeme hned několik selhání.
-
Koller: Bývalý komunista je jako bývalý nacista. Já si nekupuju hlasy reklamou, používám koncerty
Muzikant David Koller se netají svým obdivem k bývalému prezidentu Václavu Havlovi. I proto před pěti lety zpíval na Václavském náměstí písničku na jeho počest.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.