Kolikrát použít nanoroušku a jak ji dezinfikovat? Očistit sprejem se doporučuje maximálně třikrát

4. březen 2021

Většina lidí používá jako ochranný prostředek před koronavirem respirátor. Česko je ale dlouhodobě na špici vývoje nanomateriálů, a proto je jako druhá možnost nanorouška. Ty u nás vyrábí desítky firem. Jak o nanoroušku pečovat a kdy ji lze používat i opakovaně?

Od respirátoru se nanoroušky liší hlavně tím, že jsou při zhruba stejné filtraci prodyšnější a o něco lépe se v nich proto dýchá. Na druhé straně nepřiléhají ke tváři tak přesně jako respirátor. O to víc je třeba hlídat, aby nanorouška byla na tváři co nejtěsnější, tedy aby se utěsnila kolem nosu, z boků i ze spodu.

Čtěte také

Samotná nanomembrána totiž vytváří velmi jemnou síť, kterou kapénky jakékoli mutace koronaviru neprojdou. V principu to je podobné jako membrána outdoorové bundy, která sice kapky deště nepropustí, ale zároveň je dostatečně prodyšná.

„Nanovlákenný filtr se nanáší na netkanou textilii, která je nosičem, ale zároveň funguje i jako předfiltr pro hrubší částice. Uprostřed je nanovlákenný filtr a pak opět to, co přiléhá k obličeji, je krycí vrstva netkané textilie, abychom dosáhli kožní nedráždivosti. Tím je z obou stran nanovlákenný filtr ochráněn,“ říká výrobce nanoroušek Jiří Fantík z Čelákovic, jeho rodinná firma dosud vyráběla hlavně CD a DVD a stejně jako další výrobce se nyní přeorientovala na výrobu ochranných pomůcek.

Jednorázové, nebo vícekrát použitelné?

Co výrobce, to ale trochu jiný nanomateriál a tím pádem i jiná doba, po kterou doporučují nanoroušku nosit. Ve výběru českých e-shopů tak najdeme nanoroušky s výdrží od tří do dvanácti hodin.

Čtěte také

I když roušky spadají podle normy do kategorie jednorázových prostředků, jak pokračuje Jiří Kůs z Asociace nanotechnologického průmyslu a majitel největšího z českých eshopů s nanorouškami, lze podle některých výrobců nanoroušky výjimečně použít víckrát:

„Jednorázové nanovlákenné roušky je možné dezinfikovat ethanolovým sprejem. U pratelných nanoroušek je možné i praní, protože je tam použitá silnější nanomembrána s větší gramáží, která ustojí několik desítek pracích cyklů. Ale platí, že je potřeba dodržovat pokyny, třeba prát v ruce při maximálně 30 stupních Celsia. U nanovlákenných respirátorů je pak možná desinfekce opět ethanolovým sprejem.“

Dalšími možnostmi, které různí výrobci uvádějí, jsou dezinfekce v horkovzdušné troubě, v ozónovém sterilizátoru nebo pomocí germicidních (UV-C) lamp.

I nejčastěji doporučovaná dezinfekce nanoroušek postřikem 70procentního ethanolu se ale doporučuje maximálně třikrát. Po té už životnost nanoroušky končí.

Všechny informace o délce použití i možné údržbě by měl vždy poskytnout výrobce nebo prodejce.

Dnes nanoroušky vyrábí i jedna z malých firem na kraji Prahy, kam vás vezme reportáž Ondřeje Ševčíka. Poslechnout si ji můžete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související