Kněz může být stoprocentně knězem, a přitom nemusí žít v celibátu, říká dominikán Mohelník

7. květen 2023

Muž vysvěcený na kněze a zároveň manžel a otec rodiny. Je něco podobného v římskokatolické církvi nepředstavitelné, anebo se konečně něco změní? Co naznačují slova papeže Františka, podle kterého je celibát dočasný předpis a pravidlo, které je možné změnit? Co ukazují zkušenosti rodin tajně vysvěcených kněží a proč je oficiální církevní struktury nevyužily? 

V debatě Vertikály o tom diskutuje Eva Klípová, manželka tajně vysvěceného kněze, a Benedikt Mohelník, dominikán a teolog. Ten je přesvědčen, že kněz může být stoprocentně knězem, a přitom nemusí žít v celibátu. Nechápe nulové či negativní reakce na možnost zdobrovolnění celibátu ve zdejší katolické církvi. Více v debatě Vertikály, moderuje Eva Hůlková.

První část Vertikály se ohlédne za návštěvou papeže Františka v Maďarsku. Jak tam rezonovala jeho slova o tom, že je smutné a zraňující, když vidíme dveře zavírané před migranty? Zeptáme se i na to, zda má šanci uspět zapojení Vatikánu do „mírové mise“. Brazilská církev zahájila kampaň proti hladu v Amazonii. A připomeneme osobnost francouzského biskupa Jacquesa Gaillota známého jako „rudý kněz“. Moderuje Naděžda Hávová.

Spustit audio

Související