KLDR se dostala do slepé uličky, Trump jí nabídne ekonomické ústupky, předvídá politický geograf
V Singapuru se dolaďují poslední detaily summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, který začíná v úterý. Tématem má být především odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje.
Podle politického geografa Vladimíra Baara je velkým úspěchem už to, že se oba státníci setkají. Dalším pak může být to, pokud se dohodnou na pokračování jednání, především o jaderném odzbrojení. Zároveň si je ale severokorejský lídr dobře vědom osudu diktátorů, kteří se jaderných zbraní vzdali, například Muammar Kaddáfí v Libyi.
Trump a Kim se v Singapuru sejdou na ostrově s temnou minulostí
Ani po týdnech vyjednávání sice Spojené státy a Severní Korea zřejmě nejsou o nic blíže k dosažení dohody o severokorejském jaderném odzbrojení, obě země se však alespoň domluvily na luxusním prostředí pro setkání jejich lídrů. Americký prezident Donald Trump se tak příští týden sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v hotelu Capella na singapurském ostrůvku Sentosa.
„Oba politici jsou velmi svéhlaví, Trump je impulzivní a určitě k tomu celému jednání bude přistupovat jako ten, který má navrch,“ domnívá se Baar. Spojené státy podle něj KLDR nabídnou ekonomické ústupky.
Donald Trump řekl, že po minutě intuitivně pozná, zda to Severní Korea myslí s denuklearizací vážně. „Je možné i to, že po minutě odejde z jednání. Politici se ale v tomto směru mýlí, vzpomeňme na prezidenta Bushe, který po setkání s Vladimirem Putinem jásal, že je to člověk, jemuž se dá věřit,“ připomíná.
Pokud je Kim Čong-un rozumně uvažující člověk, musí podle Baara pochopit, že se KLDR se svou ideologií Čučche – tedy snahou o absolutní soběstačnost – dostala do slepé uličky. Inspirací mu může být Čína.
„Čínští komunisté zahodili jednu z nejzákladnějších pouček marxismu o znárodnění výrobních prostředků a začali budovat socialistický kapitalismus,“ dodává Baar.
Summitu se bude v úterý od 10 hodin věnovat speciál Českého rozhlasu Plus.
Související
-
Trump a Kim se v Singapuru sejdou na ostrově s temnou minulostí
Někdejší název Pulau Blakang Mati lze přeložit jako ostrov smrti – snad je to
-
Jižní Korea odmítá řešit otázku lidí zavlečených do KLDR. Zbabělost, stěžuje si syn oběti
Osudným se Hwangu Wonovi stal krátký vnitrostátní let v roce 1969, který severokorejský agent unesl do KLDR. Osud uneseného dodnes zůstává obestřen tajemstvím.
-
Očima reportérky iROZHLAS.cz: Singapur je před summitem Trump-Kim klidný, zbraní se bát nemusí
„Za střelbu je tu trest smrti,“ popisuje reportérka iROZHLAS.cz Kristýna Novotná přímo z místa, kde se za pár dní setká Donald Trump s Kim Čong-unem. „Singapur patří k nejbezpečnějším zemím světa.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.