Klára Notaro: Z vězení do opery
Francouzské věznice jsou přeplněny. Většina vězněných jsou muži (ženy představují pouhá 3 procenta vězeňské populace). Kandidátů na odnětí svobody je takové množství, že od soudu odcházejí s podmínkou. Ve věznicích už není místo. Proto si poněkud divoká mládež na předměstích řídící se vlastními zákony z policie nic nedělá.
Když se ale mladý muž dostane do hledáčku policie po několikáté, většinou je to kvůli obchodování s drogami a násilí, potom se do vězení dostane.
Panuje opodstatněná představa, že ve vězení je mladý muž proškolen spoluvězni tak dokonale, že se z prostředí zločinu už nevymaní.
Čtěte také
Naštěstí existují světlé výjimky. Jednou z nich je pětatřicetiletý Nabil Rachdi z Marseille. Jako dítě se věnoval bojovým sportům a boxu. Prostředí, ve kterém vyrůstal, nevzdělaní a společensky frustrovaní kamarádi z ulice, ho vtáhli do sítě narkotrafikantů. Za nelegální prodej drog byl odsouzen a dohromady pobyl ve vězení sedm let.
Jeho štěstím bylo, že sdílel celu s Italem. Jednou, při povinné procházce na dvoře věznice, na sebe chtěl upozornit svého italského kamaráda, a tak, bez přemýšlení, zazpíval O sole mio, procítěně a čistě. Pochod vězňů ustrnul – nebyli zvyklí na umění. Na dvůr vyběhl ředitel věznice a zjišťoval, kdo to zpíval.
Čtěte také
Nabil Rachdi se obával dalších potíží, ale ukázalo se, že ředitel věznice byl velký milovník opery. „Víte, že jste tenor? Znáte Luciana Pavarottiho?" ptal se ho. Ředitel věznice Nabilovi přinesl Pavarottiho nahrávky, vězeň si je pouštěl a s pomocí italského spoluvězně se naučil celý repertoár.
Večer co večer ho ostatní vězni žádali, aby zpíval operní árie z okna. Chtěli, aby jejich manželky přes telefon slyšely krásný zpěv z vězení.
Po ukončení výkonu trestu se Nabil přihlásil do televizní soutěže, která se jmenuje Francie má neuvěřitelný talent, a ohromil porotu árií La donna e mobile z Verdiho opery Rigoletto.
Zpěvem hymny přivítal olympijský oheň
Tak začala jeho kariéra operního zpěváka. Kromě operních árií nazpíval spolu s rapperem Gimsem, zpěvákem Slimanem a zpěvačkou Vitaa několik hitů – obrovský úspěch měla italská píseň Bella ciao.
Zpěvák Nabil Rachdi si zvolil umělecké jméno Naestro, které vzniklo spojením jeho jména Nabil a slovem maestro.
Čtěte také
Naestro nyní vystupuje v představení nazvaném Z vězení do opery, De la prison à l‘opéra, ve kterém vypráví a zpívá o své složité životní cestě. Jeho velkým příznivcem je oblíbený herec Gérard Darmon, který mu pomohl koláž textů a písní sestavit. Představení Z vězení do opery oslavuje lidskou vytrvalost a sílu umění. Nabádá mladé lidi, aby se nedávali na špatnou cestu.
A jaký je nejpřekvapivější zvrat v životě drogového bosse a obávaného boxera? Je to přednes francouzské hymny Marseillaisy v jeho rodném městě Marseille při putování olympijského ohně do Paříže. V televizním přenosu jej viděly miliony lidí, které by ani náhodou nenapadlo, že ještě před pár lety byl tento skvělý tenorista ve vězení za hrubé násilí a za obchod s narkotiky.
Autorka je spisovatelka, žije v Paříži
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.