Živím v sobě naději, že vnitřní mravnost v člověku se zničit nedá, říká herec Martin Huba
REPRÍZA | Herce a divadelního režiséra Martina Hubu nazývají slovenským aristokratem divadla a českého filmu. Objevil se také na politické scéně, kde působil z vlastního rozhodnutí sice jen několik měsíců v roce 1990, občansky je ale stále aktivní.
Ve volbách roku 1990 byl zvolen za VPN do Slovenské národní rady. Na post poslance rezignoval ovšem už v srpnu 1990. Od 16. října 2005 do 15. dubna 2006 byl dočasně pověřen vykonáváním funkce ředitele činohry Slovenského národního divadla.
Čtěte také
Získal řadu filmových a divadelních ocenění, mimo jiné je držitelem Ceny české filmové kritiky za hlavní roli ve snímku Hovory s TGM.
Vláda, která přesvědčuje
Vyjadřuje se i k aktuální politické situaci na Slovensku. Celkovou společenskou situaci vykresluje Huba příkladem: „Na Slovensku řešíme, jestli se jedná o plagiát, když někdo opíše 70 % své dizertační práce ze 75, nebo nejedná. Slovenská politická špička nás přesvědčuje, že nejedná,“ hodnotí a dodává:
„Samozřejně se tímto stavem trápíme, očas nás to vyžene do ulic a přinese to i výsledky. Mně osobně je líto, že po všem, co jsem přežil, co jsem myslel, že máme za sebou, a při všem, co jsem myslel, že máme před sebou, se trápím. Přesto ale v sobě neustále živím naději. Mám několikaprocentní víru, že vnitřní mravnost v člověku se celkově zničit a zahubit nedá. Když ji trošku obhájíte, má navíc obrovskou regenerační schopnost.“
Limit sebeokouzlených
Pro vysokoškolského profesora je jednou z hlavních lidských hodnot pokora. „Několik lákadel k sebeokouzlení mě v životě potkalo. Naštěstí mám reálnou manželku a superreálné děti,“ říká s úsměvem.
Jazyk sociálních sítí mě ničí, říká Jiří Mádl
Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl původně plánoval kariéru hokejisty. Sportovní život ale opustil a vyměnil ho za film, herectví, režii a psaní. „Čím jsem starší, tím víc vím, že když dva dělají totéž, není to totéž,“ říká.
„Sebeokouzlení mi bylo vždy protivné a připadalo mi odporné a ubohé. Uvědomme si, kolik cenných lidí žije v souladu s realitou, která je obklopuje. Sebeokouzlení je podezřelé, navíc vždy limitující. Každý má svůj limit, na který sebeokouzlení narážejí. Je nekonečně společensky nebezpečné. V něm se totiž oprostíte od pokory a začnete se považovat za jedinou možnou autoritu. Sebeokouzlení je zkázou člověka, lidstva a veškeré společnosti,“ uzavírá, opět s odkazem na politickou situaci v našich sousedních zemích.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Martin Huba bude mluvit ještě o sebeprosazování, selfmanagementu a generačních posunech významů dravosti, soudnosti a umírněnosti.
Související
-
Jan Budař jako Karel Čapek, Martin Huba jako T. G. Masaryk. Do kin se chystá film Hovory s TGM
Slavná kniha Karla Čapka Hovory s TGM se stala východiskem nového filmu Jakuba Červenky.
-
S Martinem Hubou o filmech, Masarykovi i Rakousku-Uhersku
Herce Martina Hubu znají diváci jako noblesního, elegantního a důstojného. Letos už podruhé ztvárnil ve filmu T. G. Masaryka, a to ve snímku Hovory s TGM.
-
Politika je egocentrická profese, říká Marek Najbrt
Režisér Marek Najbrt stojí za společensko-satirickým projektem Kancelář Blaník a jak říká, je člověk politický.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.