Když posttraumatickou stresovou poruchu nezhojí čas, pomůže virtuální realita, popisuje psychiatr Vevera

25. srpen 2022

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je u bojujících vojáků očekávatelný psychický důsledek války. Jak se projevuje a jaké jsou její možnosti léčby, popisuje Jan Vevera, přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a bývalý vojenský psychiatr: „U PTSD stále ještě vidíme stigma spojené s psychickými poruchami, takže se tím lidé moc nechlubí.”

Typicky se post traumatická stresová porucha dostavuje s odstupem několika dnů do šesti měsíců.

Čtěte také

„Projevuje se znovuprožíváním traumatu ve vzpomínkách, nočních můrách. Vidíme také vyhýbání se situaci, která stresovou poruchu vyvolala. Pak permanentní podrážděnost, zvýšenou úlekovou reakci a další projevy.”

„Velmi pozitivní zpráva je, že PTSD velmi často úspěšně vyléčí čas. V nadpolovičním procentu případů tito lidé nepotřebují žádnou terapeutickou a vysoce specializovanou intervenci. To je ta dobrá zpráva. Špatná je, že jim čas někdy nepomůže.”

Případ vojáka 

Jak se v takových případech postupuje? „Uvedu hezký příklad vojáka člověka, který přišel o nohu při výbuchu improvizované výbušniny. Choval se velmi statečně, dokázal vytáhnout z explodovaného auta ještě další vojáky a sám si nasadit škrtidlo.”

„Všechno excelentně zvládl, neměl ani tu tu typickou okamžitou stresovou reakci. Vrátil se domů do Holandska a tam začaly typické příznaky: znovuprožívání, domácí hádky a rozpory, neschopnost integrovat se do společnosti.”

Čtěte také

V tomto konkrétním případě léčba PTSD integrovala virtuální realitu. „Takže představuje pobyt v dobrém prostředí, bezpečný terapeutický vztah a pak pozvolné vystavení podnětům, které stres vyvolaly.”

„Holanďani dělali v průběhu dvou nebo tří měsíců to, že ten postižený člověk procházel takovým tunelem, který viděl ve svých virtuálních brýlích. Tímto tunelem se postupně blížil k místu, kde přišel o nohu. A do této virtuální reality si mohl dosazovat věci, které mu pomáhaly – hudbu, obrázky rodiny –, až pomalu došel k tom místu. Jde tedy o techniku desenzitizace,” vysvětluje jeden ze způsobů léčby PTSD Jan Vevera.

Celý pořad Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

Související