Když neprší, není na sucho připraven žádný stát na světě, tvrdí ministr Brabec (ANO)

17. srpen 2018

Sucho a nedostatek vody už od jara trápí Česko. Hrozí požáry, vysychají řeky, podzemní vody jsou pod normálem a v některých obcích vodu rozdělují na příděl. Zvládá stát boj se suchem?

„Pokud dva nebo tři měsíce v podstatě neprší a je výrazný deficit srážek, tak na problémy se suchem není připraven žádný stát na světě. A to dokonce ani Izrael, který je naprostý lídr a připravuje se padesát let,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Dodávky pitné vody zajišťují vodárenské nádrže, v menších obcích je ale problém s vysycháním studní. „Pomohli jsme 140 tisícům lidí z 300 obcí, aby si mohli vybudovat nové vrty a studny, a dalších 500 obcí máme připraveno,“ uvádí ministr.

Musíme se připravit na situaci, že stav, kdy máme extrémní počasí, vlny veder a přívalové srážky, může být setrvalý. A může se dokonce i zhoršovat.
Richard Brabec

Dále prý byly obnoveny stovky rybníků, tůní a menších nádrží, což se podle Brabce začíná projevovat: „Udělali jsme tisíce konkrétních projektů, které zadržují vodu v krajině. Pokud ale ráz počasí bude takovýto, tak je zřejmé, že s tím budeme ještě několik let bojovat.“

„Bude to trvat ještě klidně deset let, než se začne projevovat efekt těch opatření. Kdyby naši předchůdci začali před patnácti lety, mohli jsme být v jiné situaci,“ dodává Brabec.

Chybné dotování bioplynek

Podle Daniela Pitka z programu Pestrá krajina je „zemědělská půda schopna zadržet 9 miliard kubíků vody, ale absorbuje jen 5 miliard. (...) Hospodaření s půdou se dá zlepšit relativně rychle – o dvě miliardy kubíků můžeme zlepšit absorpční schopnost krajiny už během pěti let.“

Česko dramaticky vysychá. Bude to problém příštích desetiletí, tvrdí ministr Brabec

zalévání, sucho

Jediný den stačil na to, aby zájemci vyčerpali příděl dotací na program Dešťovka. V první fázi v něm hodlá Státní fond životního prostředí rozdělit 100 milionů korun na opatření, která mají pomoci šetřit s pitnou vodou. Žádosti se nyní budou vyhodnocovat.

„Shodneme se, že zemědělská půda má velké rezervy. Problém není jen v tom, že historicky máme velké půdní bloky kvůli jednotným zemědělským družstvům, ale máme i poměrně málo živočišné výroby, protože jsme ztratili potravinovou soběstačnost,“ reaguje Brabec.

Podle něj by se proto měla změnit dotační politika, aby více podporovala živočišnou výrobu. K chybám prý došlo i při budování bioplynových stanic, pokud nejsou zapojeny do zemědělského řetězce. „Je dotována dodávka bioplynu, a přitom čistě pro tu bioplynku pěstují kukuřici. To pak není záležitost zemědělská, ale průmyslová,“ kritizuje.

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související