Když jsem v 16 slyšela Hutku, fascinovala mě mnohost významů jeho písně, vzpomíná herečka Smutná

20. září 2019

Herečka, moderátorka a šansoniérka Jitka Smutná má za sebou desítky filmových i seriálových rolí. V poslední době se častěji vrací ke zpívání a občas se na pódiu setká i se svou dcerou Terezou Nekudovou.

„Vystupovat s vlastním dítětem je skvělé. Těším se, až to zase někdy zopakujeme,“ říká páteční host Osobnosti Plus a dodává:

Čtěte také

„V minulosti jsme spolu dokonce hrály i divadlo. Asi sedm let jsme jezdily s představením Dveře, kde Tereza dokonce hrála moji dceru. Byla to konverzační komedie a já přitom zjistila, že je docela dobrý komik. Měla jsem co dělat, abych jí stačila.“

Film a fotografie

Kromě dcery se v umělecké branži pohybuje také hereččin bratr, kameraman Vladimír Smutný, jehož jméno je aktuálně často zmiňováno v souvislosti s úspěšným filmem Nabarvené ptáče. Zdálo by se, že umění je u Smutných rodinnou tradicí, ale není.

„U nás nebyl široko daleko žádný herec. Vláďa to ale v genech má, protože tatínek byl vyučený fotograf, jeho bratr Karel Smutný byl fotograf a dělal i první film s Martinem Fričem jako začínající kameraman. Teta měla zase první fotoateliér v Hodoníně,“ vysvětluje.

Čtěte také

Ovlivnil mě Hutka

Smutná se mimo jiné věnuje psaní povídek a poezie. Zálibě propadla už v pubertě.

„Pamatuji si, jak jsem asi v 16 letech viděla Jaroslava Hutku, sedícího ve starých džínách v pasáži Platýz. Proti němu seděli diváci, také na zemi, a Hutka zpíval svůj text Pravděpodobné vzdálenosti. Byla jsem fascinovaná mnohostí významů, které může člověk do písně dát,“ líčí.

Po snaze zhudebňovat básně jiných autorů, začala psát svoji poezii a se svými písněmi a kytarou jezdí po klubech a sálech doposud.

Poslechněte si celý rozhovor s dnešním hostem Osobnosti Plus a dozvíte se například více o životě lidí patřícím k LGBT menšině. Smutná s coming outem přišla teprve před pár lety. Uslyšíte i několik rad pro rodiče dětí, které mají menšinovou sexuální orientaci.

autoři: Lucie Vopálenská , kte
Spustit audio

Související