Prague Pride je oslavou, každý ať se raduje, jak chce, říká Jiří Hromada

Jiří Hromada
Jiří Hromada

„Lidi se každý nějak radují, někdo exhibicionisticky, někdo skromnou radostí. Ale je to liberální a každý se může projevit, jak chce. Myslím, že to je na tom to nejpěknější. Jestli byly průvody stovkové a poslední měl 45 000 účastníků, už to nejsou jen gayové a lesby,“ říká host Osobnosti Plus, herec, dabér, politik a gayaktivista Jiří Hromada o festivalu Prague Pride, který pomáhal v Česku zakládat v roce 2011.

„Všichni jsme to brali jako oslavu toho, co jsme všechno dokázali,“ dodává a odpovídá tím moderátorce na otázku, jestli míra a forma exhibicionismu v průvodu tohoto týdenního festivalu není už za hranou.

Herec, dabér, politik a gayaktivista Jiří Hromada se narodil 14. června 1958 v Chomutově. V letech 1991 – 2006 byl prezidentem celostátní organizace českého gay a lesbického hnutí, 2007 – 2010 šéfem poradců ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové a poradcem ministra Michaela Kocába, od roku 2011 – 2017 prezidentem Herecké asociace.

Více volnosti

Po dlouhých bojích a neochotě českého zákonodárství umožnit gayům a lesbám legální partnerský svazek, se dnešní mladí homosexuálové mohou díky iniciativám gayaktivistů, včetně právě Jiřího Hromady, který spoludokázal prosadit zákon o registrovaném partnerství, daleko svobodněji rozmýšlet o své budoucnosti.

„Nová generace gayů pochopitelně nezažila totalitu a nemá hluboce v sobě to, co my. To, v čem jsme žili třeba třicet let. Snažíme se jim dnes třeba pomáhat radou, informací, ale jinak je necháváme být, aby si zvolili jakoukoli cestu – registrovaného partnerství, manželství… je to jejich věc,“ hovoří o vztahu k poslední generaci LGBT komunity.

S tím, že jsem gay, jsem se nikdy netajil. Především jsem ale člověk.
Jiří Hromada

S Klausem jsem nespal

V boji za práva gayů stál Jiří Hromada především proti Václavu Klausovi a jeho mnohdy nepřístupné argumentaci. „Z mé herecké profese jsem byl zvyklý, že vztek nikam nevede. K hysterikovi mám daleko, ale také občas vybuchnu a hlasitě se s někým pohádám. Ale na druhé straně mně připadalo celé poselství Václava Klause úsměvné,“ říká gayaktivista a vysvětluje další oklnosti:

„Když zaznělo slovo Kikina od kolegyně Evy Holubové, lidé se mě ptali, jestli je Klaus také gay, potom se mě ptali už i novináři. A já jsem jim odpovídal: Nevím, já jsem s ním nespal.“

Poslechněte si celý rozhovor s hostem Osobnosti Plus. Barboru Tachecí zajímá, jestli toužil být Jiří Hromada politikem. Dotknou se také problematiky dabingu a dabingových společností.

Spustit audio
autoři: Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová

Související