Prague Pride je oslavou, každý ať se raduje, jak chce, říká Jiří Hromada

21. červenec 2018

„Lidi se každý nějak radují, někdo exhibicionisticky, někdo skromnou radostí. Ale je to liberální a každý se může projevit, jak chce. Myslím, že to je na tom to nejpěknější. Jestli byly průvody stovkové a poslední měl 45 000 účastníků, už to nejsou jen gayové a lesby,“ říká host Osobnosti Plus, herec, dabér, politik a gayaktivista Jiří Hromada o festivalu Prague Pride, který pomáhal v Česku zakládat v roce 2011.

„Všichni jsme to brali jako oslavu toho, co jsme všechno dokázali,“ dodává a odpovídá tím moderátorce na otázku, jestli míra a forma exhibicionismu v průvodu tohoto týdenního festivalu není už za hranou.

Herec, dabér, politik a gayaktivista Jiří Hromada se narodil 14. června 1958 v Chomutově. V letech 1991 – 2006 byl prezidentem celostátní organizace českého gay a lesbického hnutí, 2007 – 2010 šéfem poradců ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové a poradcem ministra Michaela Kocába, od roku 2011 – 2017 prezidentem Herecké asociace.

Více volnosti

Po dlouhých bojích a neochotě českého zákonodárství umožnit gayům a lesbám legální partnerský svazek, se dnešní mladí homosexuálové mohou díky iniciativám gayaktivistů, včetně právě Jiřího Hromady, který spoludokázal prosadit zákon o registrovaném partnerství, daleko svobodněji rozmýšlet o své budoucnosti.

„Nová generace gayů pochopitelně nezažila totalitu a nemá hluboce v sobě to, co my. To, v čem jsme žili třeba třicet let. Snažíme se jim dnes třeba pomáhat radou, informací, ale jinak je necháváme být, aby si zvolili jakoukoli cestu – registrovaného partnerství, manželství… je to jejich věc,“ hovoří o vztahu k poslední generaci LGBT komunity.

S tím, že jsem gay, jsem se nikdy netajil. Především jsem ale člověk.
Jiří Hromada

S Klausem jsem nespal

V boji za práva gayů stál Jiří Hromada především proti Václavu Klausovi a jeho mnohdy nepřístupné argumentaci. „Z mé herecké profese jsem byl zvyklý, že vztek nikam nevede. K hysterikovi mám daleko, ale také občas vybuchnu a hlasitě se s někým pohádám. Ale na druhé straně mně připadalo celé poselství Václava Klause úsměvné,“ říká gayaktivista a vysvětluje další oklnosti:

„Když zaznělo slovo Kikina od kolegyně Evy Holubové, lidé se mě ptali, jestli je Klaus také gay, potom se mě ptali už i novináři. A já jsem jim odpovídal: Nevím, já jsem s ním nespal.“

Poslechněte si celý rozhovor s hostem Osobnosti Plus. Barboru Tachecí zajímá, jestli toužil být Jiří Hromada politikem. Dotknou se také problematiky dabingu a dabingových společností.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.