Když auto ještě nebylo pro každého, ale problémy byly stejné jako dnes. Ozvěny českého motorismu
Automobily a motorky se v českých zemích uchytily okamžitě po svém vzniku. Češi i čeští Němci byly do technických novinek jako diví. První automobil vyjel z Kopřivnice ještě na konci 19. století. Zvuk motorů se otisknul také do archivu Československého rozhlasu. Ty nejzajímavější ukázky o automobilismu, motorismu nebo silniční dopravě si můžete poslechnout v Archivu Plus.
Nejvzácnější archivní zvuky jsou ty předválečné a k mnoha tématům už ani neexistují. O autech a silnicích se ale některé dochovaly, což dokládá popularitu motorismu v předválečném Československu.
Čtěte také
Mluví na nich třeba ředitel závodu Škoda Mladá Boleslav František Hrdlička. Mimochodem na vysokých postech ve Škodovce potom pracoval jeho syn i vnuk.
Řidiče na obranu státu povolával tehdejší ministr obrany agrárník František Machník.
Už za první republiky se plánovalo dálniční spojení ze západu na východ. Svou vizi v rozhlase představil třeba architekt a urbanista Bohuslav Fuchs. Nebo cestovatel a spisovatel František Elstner.
Sen všech českých řidičů – dálnice
Autostrády se Češi před válkou bohužel nedočkali a válka samotná veškerý automobilismus zdecimovala. Opravdový rozmach přišel v 60. letech.
Čtěte také
Automobilů i šoférů přibývalo, Veřejná bezpečnost musela začít trestat opilé řidiče, omezit rychlost na silnicích a dbát na bezpečnost, protože počty mrtvých při dopravních nehodách se v Československu vyšplhaly do obludných výšin.
A potom se to stalo. V létě 1971 se mohli řidiči projet po prvním dálničním úseku u nás z Prahy až do Mirošovic. Nastavené tempo stavby dálniční sítě udržujeme už desítky let.
Z rozhlasového archivu vyplývá, že problémy českých řidičů jsou stále stejné – málo kvalitních silnic, málo parkovacích míst, přeplněná města. Žádné převratné řešení zatím nikdo nevymyslel. Alespoň ve městě by snad šlo jít pěšky nebo jet na bicyklu.
Mnohem víc toho uslyšíte v audiozáznamu Archivu Plus Jiřího Zemana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka