Karlovarský hejtman: Blížíme se 90 procentům obsazenosti lůžek, budeme potřebovat pomoc ze zahraničí
Karlovarský kraj dál marně usiluje o možnost převážet pacienty s covidem-19 na léčbu do Německa, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) žádost ve středu opět odmítl – svolí prý tehdy, když počet volných lůžek klesne k hranici 10 procent. „V posledních dnech se dostáváme na hranici 90 procent obsazenosti, a proto jsem to téma zvedl znovu,“ vysvětluje hejtman Petr Kulhánek za STAN.
Připouští, že v kraji stále jsou volná lůžka intenzivní péče, situace se ale mění každou hodinou a vzhledem k vývoji prý lze předpokládat, že pomoc ze zahraničí bude potřeba.
Čtěte také
Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého se situace v nemocnicích Karlovarského kraje lepší, to ale Kulhánek odmítá. „Pohybujeme se na křivce, kdy se nám díky propouštění pacientů a jejich převozu do jiných krajů lůžka uvolňují, pak ale přijde den, kdy je mnoho komplikovaných hospitalizací a propouštěných není tolik,“ popisuje.
„Situace je setrvale vážná, ale stále pod kontrolou,“ dodává hejtman s tím, že pokud by vláda povolila transfery do zahraničí, reálně by na ně došlo až v situaci, kdy by to bylo opravdu potřeba.
Vláda argumentuje tím, že pacienty je možné převážet i v rámci republiky, Kulhánek ale namítá, že logisticky jednodušší jsou transfery do blízkých nemocnic za hranicemi. Dále poukazuje na to, že převoz pro pacienta představuje značnou zátěž a navíc s ním musí být přítomen lékař, který pak i několik hodin chybí v nemocnici.
Čtěte také
„Během dnešního dne bychom měli dostat informaci o volných kapacitách v Německu, kde je situace také vážná, ale lepší než v našem regionu i v celé České republice,“ uvádí Kulhánek, který už jedná s představiteli přeshraničních okresů.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek v úterý varoval, že kvůli nakažlivější britské mutaci je pravděpodobné, že v osmi krajích dojdou kapacity zdravotní péče, z toho v pěti krajích především na západě Čech už do konce února.
Jeho obavy sdílí i Kulhánek. „U standardní mutace nebyl problém kontakt kratší než 15 minut, ale u britské mutace to neplatí a stačí několikasekundový kontakt. Když je nakažlivost takto vysoká, je zpomalení šíření velmi obtížné,“ uzavírá hejtman.
Je vhodná doba na znovuotevření obchodů, služeb a škol? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Jiří Leschtina: Havlíčkovo otvírání obchodů? Už zase si hrajeme s ohněm
Pokud se na něčem hejtmané při zpětném pohledu na víkendové rokování s vládou shodují, pak na zásadní roli ministra zdravotnictví Jana Blatného pro dosažení dohody.
-
Jan Lipold: Otevřete obchody, zapalte ohně! Naši furianti vítězí
Naši furianti vrací úder. To není název pro pokračování – nebo snad remake – venkovského dramatu Ladislava Stroupežnického. Přesně tak se rozhodla zachovat česká vláda.
-
Právník Přibáň: Životy neohrožuje opozice, ale vláda chaotická tak, až ji lidé přestali poslouchat
„Ten, kdo ohrožuje naše životy, není Poslanecká sněmovna, ani opozice, ale vláda, která opozici naprosto ignorovala, včetně stran, které ji doposud podporovaly.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.