Karel Hvížďala: Proč se nepoučíme z pandemie neštovic

27. listopad 2021

Pravé neštovice, variola, byly podobně nebezpečným virovým onemocněním jako covid. Odhaduje se, že jen během 20. století variola usmrtila 300 až 500 milionů lidí. V Čechách a na Moravě se proti neštovicím očkovalo již od roku 1803, ale vakcinace se prosazovala velice pomalu, obyvatelstvo tomu nevěřilo, i když v letech 1872 až 1873 tu na neštovice zemřelo 43 tisíc lidí.

Na covid do minulého týdne v Česku zemřelo přes 32 tisíc lidí. Ještě v roce 1967 onemocnělo ve světě neštovicemi patnáct milionů lidí a dva miliony jich zemřelo. Od roku 1977 se tato nemoc stala jedinou na světě, kterou se soustředěným celosvětovým očkováním podařilo vyhubit. Plané neštovice se objevily sice i u očkovaných dětí: účinnost jedné dávky vakcíny se stanovila maximálně na 80 procent, po druhé dávce se zvýšila minimálně na 93 procent. Podobně se dnes snižuje imunita po třetím očkování, jen zatím nevíme, na jak dlouho.

Výhrady prakticky stejné

Čtěte také

Přes obrovskou úmrtnost u pravých neštovic se hned po objevení vakcíny na konci 18. století protestovalo, i když tehdy ne kvůli omezení svobody, ale kvůli tomu, že se člověk nemá stavět proti vůli Boží.

Proti očkování se stejně jako dnes postavili i někteří renomovaní vědci, jako například Dr. Rowley z Oxfordu, který – protože se vakcína tehdy vyráběla z kravských neštovic – ukazoval nebohého chlapce s těžce napuchlými žlázami a tvrdil, že se pomalu proměňuje v krávu. A jako se nyní šíří fámy, že s vakcínou se do lidí vpichují i čipy, kdysi se tvrdilo, že vakcinace má pomoct vyšším, bohatým vrstvám, jak snadněji ovládat chudé lidi – mluvilo se o spolčení lékařů proti proletariátu.

Evropa jako ohnisko

Čtěte také

Odpůrci očkování dnes vycházejí velmi často podle Světové zdravotnické organizace (WHO) z největšího vědeckého podvodu 20. století, kdy britský lékař Andrew Wakefield v roce 1998 začal tvrdit, že očkování způsobuje autismus. Později se ukázalo, že výsledky zfalšoval.

Covid není i díky důkladnější hygieně již tak nebezpečný, jako byly neštovice, ale protože pandemie se aktuálně nachází ve čtvrté vlně, evropský regionální ředitel WHO Hans Kluge varoval před úmrtím půl milionu lidí. Tohoto čísla by mohla Evropa dosáhnout již v březnu 2022. Na celém světě ale už zemřelo celkem přes pět milionů lidí z celkového počtu 258 milionů nakažených.

Karel Hvížďala

Zhruba dvě třetiny případů lidí nově nakažených covidem připadaly minulý týden na Evropu. WHO varuje, že Evropa se může stát novým ohniskem koronavirové nákazy ve světě, pokud nebude ve všech zemích naočkováno alespoň 80 až 85 procent obyvatelstva.

Autor je publicista

Spustit audio

Související