Karel Hvížďala: Karel Schwarzenberg a Řád Bílého lva
Nejvyšší státní vyznamenání České republiky, Řád Bílého lva, letos obdržel i Karel Schwarzenberg, ale jeho zdravotní stav mu nedovolil, aby ho převzal osobně
Karel Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v pražské porodnici v Bubenči, od konce roku 1948, po vyvlastnění rodinného majetku, žil do roku 1990 v Rakousku, v občanském průkazu měl napsáno v rubrice povolání: lesník a hostinský.
V Německu, kde stojí zámek Schwarzenberg, podle kterého se jmenuje, má dodnes i šlechtický titul a celé jeho jméno zní:
Čtěte také
Karel Jan Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, XII. kníže ze Schwarzenbergu, okněžněný lantkrabě v Kleggau, hrabě ze Sulzu a vévoda v Českém Krumlově. Vychován byl bilingvně. Po návratu do Čech zjistil, že má i československé občanství, zapomněli mu ho odebrat.
Karla Schwarzenberga jsem poznal v exilu, a když jsme začátkem roku 1989 spolu pracovali ve Vídni ve Schwarzenberském paláci na naší první společné knize Knížecí život, zvonil tam stále telefon a hlavním tématem všech rozhovorů bylo Československo.
Spíš jsem měl dojem, že jsem u československého velvyslance než u bývalého šlechtice v exilu. Když jsem se k tomuto prvnímu dojmu přiznal, odpověděl mi:
„Nesmíme zapomenout, že pro šlechtu je nejdůležitější, zrovna tak jako pro každého sedláka, zem, pozemek, a tudíž její vlastenectví vzniká právě z tohoto vztahu k půdě, zatímco stav měšťanský si vlastenectví definoval vztahem k jazyku, protože vzestup tohoto stavu byl závislý na rozvoji obchodu a školství.“ A pak dodal: „Já vyrostl na Orlíku a tam patřím.“
Hájit práva všech
Karel Schwarzenberg na rozdíl od svého otce dějiny nikdy nestudoval, ale v dějinách vyrostl, protože ho od mládí obklopovaly.
Na Orlíku třeba najdeme obraz Adolfa, jak bojuje s Turky v roce 1550, od té doby má rod v erbu hlavu Turka s havranem, a rovněž tam najdeme mapu, kterou daroval Napoleon po bitvě u Slavkova v roce 1805 maršálkovi knížeti Karlovi, který ho porazil u Lipska, a tak by se dalo pokračovat.
Čtěte také
Tehdy mi připomenul i slova Karla III., která pronesl roku 1871: „Chceme hájit práv těch, co naše síly stačí, nechť stane se cokoliv, až do těch hrdel a statků.“
Tím bylo míněno státoprávní postavení Koruny české. A otec Karla Schwarzenberga byl i autorem prohlášení historické šlechty ze září 1939 adresované prezidentu Háchovi, kde stálo: „Jádro tohoto stavu vždy patřilo k českému národu netoliko kulturně, nýbrž i krví a jazykem…“
Proto po návratu do Čech byl jmenován prvním kancléřem prezidenta republiky, v rámci restitucí mu byl vrácen majetek jeho otce.
Později byl ministrem zahraničí, senátorem, předsedou strany TOP 09 a od roku 2010 poslancem a v roce 2013 i kandidoval na prezidenta. V současní době je v poradním týmu prezidenta Petra Pavla.
A není se čemu divit: většinu státníků znal Karel Schwarzenberg z domova, protože jeho matka, původně Fürstenbergová, jejíž předek byl nejvyšší purkrabí Království českého, vedla ve Vídni nejznámější salon, ten ještě v padesátých letech sloužil jako hlavní komunikační prostor.
A Karel Schwarzenberg, když se v roce 1965 v jeho osobě zase spojily obě rodové větve, na tuto tradici navázal: státní důležitá setkání se konala a návštěvy se ubytovávaly v jeho vídeňském hotelu.
Autor je publicista
Související
-
Nic proti nové kancléřce, ale vybral bych někoho, jako byli Medek a Mathé, míní novinář Klvaňa
„Budoucí prezident Petr Pavel nemá žádné politické zkušenosti. Není to tak jednoduché přijít do politické funkce a hned do té prezidentské,“ naznačuje Tomáš Klvaňa.
-
Zemřel Karel Schwarzenberg. Poslechněte si medailonek, který vznikl k jeho 85. narozeninám
Vě věku 85 let zemřel Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, předseda TOP 09 a také kandidát na prezidenta.
-
Lex Schwarzenberg je černou skvrnou našeho práva. Šlo o pošlapání právních principů, míní historik
„Nic než právo“ je rodové heslo rodiny Schwarzenbergů. Je ironií, že se právě oni stali terčem takzvaného demokratického zákona, který byl přijatý zcela účelově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.